Jak poprawić jakość dźwięku w Spotify?

Jeśli uważasz, że jakość dźwięku przesyłanego strumieniowo przez Spotify jest gorsza niż akceptowalna, istnieje prosty sposób na jej poprawę.

Aplikacja Spotify na komputery

Serwis Spotify wciąż pozostaje w tyle za konkurencją, taką jak Apple Music czy TIDAL, jeśli chodzi o dźwięk Hi-Fi. Słuchając muzyki ze Spotify na głośnikach możesz wymusić w ustawieniach, aby dźwięk był najwyższej możliwej jakości, jaką oferuje ten serwis. Oprócz możliwości dostrojenia dźwięku w ustawieniach EQ Spotify, możesz także ustawić jaka jakość utworów ma być stremowana. Należy też pamiętać, że jeśli dźwięk nie jest najwyższej jakości, to ustawienia EQ poprawią dźwięk tylko mniejszym stopniu. Inną rzeczą, o której należy pamiętać przy EQ, jest to, że w zależności od tego, jak go dostosujesz, głośność może być znacznie niższa niż przy wyłączonym EQ (co może być problemem w przypadku słuchawek).

Domyślnie Spotify jest ustawione na Automatyczną jakość dźwięku do strumieniowego przesyłania muzyki. Jest również ustawiony na automatyczne dostosowywanie jakości. Ta druga opcja jest włączona, gdy połączenie sieciowe zwalnia.

Tak więc, jeśli masz niestabilną sieć, opcja Automatycznej regulacji jakości powinna prawdopodobnie pozostać włączona, w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z buforowaniem lub pomijaniem muzyki. Jeśli jednak prędkość internetu jest stabiilna, możesz wyłączyć tę opcję i wybrać dźwięk najwyższej możliwej jakości. Pokażę ci, jak ustawić tę opcję.

Jak włączyć najwyższą jakość przesyłania strumieniowego w Spotify?

To, czego potrzebujesz: jedyne, czego będziesz potrzebować, to zainstalowana aplikacja Spotify i ważne konto Spotify. Zademonstruję to w aplikacji komputerowej. Nie polecałbym konfigurowania tej opcji dla aplikacji mobilnej, ponieważ może to spowodować nadmiar pobieranych danych i/lub ciągłe buforowanie/pomijanie muzyki w miarę zwiększania i zmniejszania prędkości połączenia.

Otwórz ustawienia Spotify

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest uruchomienie aplikacji Spotify. Po otwarciu aplikacji znajdź i kliknij ikonę swojego profilu w prawym górnym rogu. W menu rozwijanym kliknij Ustawienia.

Spotify – Ustawienia

Zmień jakość przesyłania strumieniowego

Znajdź sekcję Jakość dźwiękuJakość odtwarzania i z menu rozwijanego wybierz opcję Bardzo wysoka. Jak wspomniałem wcześniej, jeśli twoje prędkości internetowe nie są stabilne, prawdopodobnie powinieneś zostawić to ustawienie na Automatyczna lub Normalny.

Ustawienia jakości dźwięku odtwarzania w aplikacji Spotify na komputery

Wyłącz automatyczną regulację jakości

Jeśli prędkość sieci jest stale wysoka, możesz śmiało wyłączyć automatyczną regulację jakości, przesuwając suwak, tak aby nie świecił się na zielono. Jeśli prędkość Twojej sieci nie jest do końca niezawodna i chcesz zmienić jakość przesyłania strumieniowego na najlepszą możliwą, śmiało pozostaw włączoną Automatyczną regulację jakości, w ten sposób uzyskasz najlepszą możliwą jakość, w zależności od szybkości twojego połączenie sieciowe.

Ustawienia jakości dźwięku w aplikacji Spotify na komputery

Wyłącz automatyczną regulację jakości, aby mieć pewność, że jakość przesyłania strumieniowego jest zawsze bardzo wysoka.

Gdy już zadbasz o te dwa ustawienia, przejdź na stronę główną aplikacji i możesz zacząć cieszyć się znacznie lepszą jakością dźwięku z muzyki w Spotify. Jeśli korzystasz z mobilnej aplikacji Spotify, możesz właściwie dostosować jakość dźwięku zarówno dla streamingu przez Wi-Fi, jak i przez sieć komórkową.

Zalecam pozostawienie słuchanie przez sieć komórkową w trybie automatycznym i (jeśli sieci Wi-Fi, z którymi się łączysz, są niezawodne) ustaw Wi-Fi na bardzo wysoki. Niezależnie od tego, w jaki sposób skonfigurujesz te ustawienia w aplikacji mobilnej, pozostaw włączoną funkcję Automatycznej regulacji jakości, w przeciwnym razie możesz ryzykować pobieraniem nadmiarowych danych.

I to wszystko, aby poprawić jakość słuchania w Spotify. Jeśli jesteś audiofilem (lub sąsiadem audiofila), docenisz ulepszony dźwięk, jaki uzyskasz dzięki tej opcji. Niemniej według mnie jakość wciąż nie dorównuje tej w Apple Music.

Ta zmiana powinna skutkować bogatszym, pełniejszym dźwiękiem z większą głębią i przestrzenią niż w przypadku ustawień domyślnych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: ZDNet | Spotify