Syntetyczne skrzepy krwi do wstrzykiwania zatrzymują krwawienie wewnętrzne, aby ratować życie

Naukowcy z MIT opracowali syntetyczny system, który może powstrzymać krwawienie wewnętrzne, aby pomóc większej liczbie osób przetrwać wystarczająco długo, aby dotrzeć do szpitala po urazie.

Inżynierowie z MIT opracowali syntetyczne nanocząsteczki, które można wstrzykiwać do organizmu, aby pomagały w tworzeniu skrzepów krwi w miejscach urazów wewnętrznych.
Inżynierowie z MIT opracowali syntetyczne nanocząsteczki, które można wstrzykiwać do organizmu, aby pomagały w tworzeniu skrzepów krwi w miejscach urazów wewnętrznych | fot. Christine Daniloff (MIT)

Syntetyczne skrzepy tworzą się, gdy dwa składniki łączą się w ranie, tworząc skrzep, nie robiąc tego w innych częściach ciała, gdzie mogłoby to być niebezpieczne. Traumatyczne zdarzenia, takie jak wypadki samochodowe, mogą powodować krwawienia wewnętrzne, a jeśli pacjenci nie dotrą na czas do szpitala, może to skończyć się śmiercią. Znalezienie sposobów na zatrzymanie krwawienia może wydłużyć czas transportu, potencjalnie ratując życie.

Sprawdź także: Pierwsi pacjenci przeszli transfuzję krwi wyhodowanej w laboratorium

Zespół MIT opracował syntetyczny system, który może być wstrzykiwany przez ratowników w celu zatamowania krwawienia wewnętrznego. Powstaje z nanocząsteczek i polimerów, które przyspieszają tworzenie się naturalnych skrzepów krwi.

Zwykle komórki zwane płytkami krwi są przyciągane do miejsca rany, gdzie wyzwalają kaskadę procesów, które tworzą lepki skrzep. Białko zwane fibrynogenem jest również ważne dla utrzymania struktury tych skrzepów.

Nowy system składa się z dwóch głównych elementów – nanocząsteczek, które rekrutują płytki krwi, oraz polimeru, który naśladuje fibrynogen. Nanocząsteczki są wykonane z biokompatybilnego materiału zwanego PEG-PLGA i zawierają peptyd, który pomaga im wiązać się z aktywowanymi płytkami krwi.

Oznacza to, że gromadzą się tam, gdzie występuje większe stężenie płytek krwi, na przykład w ranach, i działają w celu przyciągnięcia ich jeszcze więcej do tego obszaru. Rozmiar tych nanocząstek został również zoptymalizowany tak, aby wynosił od 140 do 220 nanometrów, co zapobiega ich gromadzeniu się w narządach, takich jak płuca, gdzie skrzepy mogą być niebezpieczne.

Co ważne, zespół stworzył również system sieciujący z grupą chemiczną nanocząstek, która wiąże się ze znacznikiem na białku naśladującym fibrynogen. Pomaga to dwóm składnikom syntetycznego układu krzepnięcia odnaleźć się w miejscu rany i skuteczniej ją zatykać.

Zespół przetestował system na mysich modelach krwawienia wewnętrznego i stwierdził, że system składający się z dwóch elementów działał około dwa razy lepiej niż wersja zawierająca tylko nanocząsteczki rekrutujące płytki krwi. Nie zaobserwowano również żadnej znaczącej reakcji immunologicznej.

Oczywiście badania na zwierzętach nie zawsze przekładają się na ludzi, więc wciąż pozostaje wiele do zrobienia, zanim będzie można to zastosować w klinice. Ale to intrygująca technika, która pewnego dnia może uratować życie w izbie przyjęć lub na miejscu wypadku.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Advanced Healthcare Materials.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: MIT | New Atlas