Innowacyjna terapia przynosi nadzieję osobom cierpiącym na przewlekłe bóle krzyża

Nowa kognitywna terapia funkcjonalna (CFT) zmienia podejście do leczenia osób cierpiących na przewlekły ból krzyża.

Ból pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym – mężczyzna trzymający się jedną ręka za plecy
fot. Depositphotos

Pojawiła się nowa nadzieja dla osób cierpiących na przewlekły ból krzyża po innowacyjnym badaniu łączącym podejście psychologiczne i fizyczne, które umożliwiło pacjentom radzenie sobie z bólem i ruchami, co doprowadziło do radykalnego zmniejszenia stanu i związanych z tym problemów z poruszaniem się. Szacuje się, że około 80% dorosłych osób doświadczy bólu w dolnej części pleców w ciągu swojego życia, a częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem. U około jednej czwartej osób zmienia się w frustrujący stan przewlekły, trwający ponad trzy miesiące i może utrzymywać się latami.

Nowa terapia znana jako kognitywna terapia funkcjonalna (CFT, z ang. Cognitive Functional Therapy) została zastosowana w randomizowanym kontrolowanym badaniu klinicznym z udziałem prawie 500 osób cierpiących na przewlekły ból pleców w 20 praktykach fizjoterapeutycznych. Wyniki badania ujawniły, że osoby poddane CFT – które obejmowoła siedem indywidualnych sesji ze specjalnie wyszkolonymi klinicystami w ciągu 12 tygodni i wizytę przypominającą sześć miesięcy później – zgłosiły znaczną poprawę ruchu i zmniejszenie poziomu bólu, które utrzymywały się długo po terapii.

CFT, opracowana przez profesora Petera O’Sullivana z Perth’s Curtin School of Allied Health w Australii, opiera się na podejściu fizycznym i psychologicznym, uzbrajając osoby cierpiące na przewlekły ból w narzędzia do pewnego zarządzania ich stanem i umiejętności poruszania się w sposób zmniejszający niepełnosprawność.

To nowe leczenie uwzględnia indywidualne cechy osoby, która żyje z przewlekłym bólem pleców, odpowiadając na jej obawy i ograniczenia ruchowe pod wykwalifikowanym okiem wyszkolonego fizjoterapeuty. Różni się to od tradycyjnych, bardziej pasywnych podejść – w tym masażu, manipulacji kręgosłupa, leków i zastrzyków – ponieważ stawia osobę w sytuacji, w której odpowiada za swój stan, pomagając jej zrozumieć czynniki przyczyniające się do jej bólu, budując kontrolę i pewność siebie w swoim ciele, aby mogła wrócić do codziennych zajęć. Szczególnie rzadkie i ekscytujące było odkrycie, że znaczna redukcja bólu i dystresu, której doświadczały osoby z przewlekłym bólem pleców, utrzymywała się aż do jednego roku.

– powiedział O’Sullivan

Według badania przeprowadzonego przez naukowców z uniwersytetów Curtin, Monash i Macquarie w Australii, ponad 80% pacjentów, którzy poddani byli terapii CFT, było zadowolonych z wyników, zwracając uwagę na psychologiczne korzyści płynące z lepszego poruszania się z nowo odkrytą pewnością siebie.

Ból dolnej części pleców jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie, przyczyniając się do utraty wydajności pracy i wcześniejszej niezdolności do pracy na całym świecie. Te ekscytujące wyniki dają nadzieję milionom ludzi na całym świecie, którzy są niepełnosprawni z powodu bólu pleców. Zapewnia również jasny plan działania dla klinicystów, służby zdrowia i decydentów, w jaki sposób zmniejszyć rosnące obciążenie przewlekłym bólem pleców za pomocą wartościowego podejścia o niskim ryzyku, opartego na najlepszych dowodach naukowych.

– powiedział główny autor badania Peter Kent, profesor nadzwyczajny w Curtin School of Allied Health

Mark Hancock z Macquarie University, który kierował badaniem nad CFT w Sydney, uczy teraz studentów zasad terapii. Podniesienie kwalifikacji 18 praktyków, którzy wzięli udział w badaniu klinicznym, zajęło pięć miesięcy intensywnych szkoleń.

Mark Hancock z Macquarie University pomógł fizjoterapeutom w prowadzeniu poznawczo-funkcjonalnej terapii (FT) pacjentów w badaniu klinicznym
Mark Hancock z Macquarie University pomógł fizjoterapeutom w prowadzeniu poznawczo-funkcjonalnej terapii (FT) pacjentów w badaniu klinicznym | fot. Macquarie University

Niektóre osoby, z którymi mieliśmy kontakt po badaniu, powiedziały nam, że trzy lata później nadal czerpią korzyści z CFT.

– powiedzial Mark Hancock

Naukowcy uważają, że to podejście terapeutyczne, które zajmuje się psychologicznym aspektem choroby przewlekłej, a także pracą nad indywidualnymi problemami fizycznymi, ma jeszcze jedną ogromną zaletę.

Główne wyniki dotyczące efektywności ekonomicznej pokazały, że uczestnicy, którzy wzięli udział w terapii CFT, zaoszczędzili ponad 5000 AUD (3330 USD) na osobę, głównie dzięki poprawie ich produktywności zarówno w pracy płatnej, jak i nieodpłatnej. Może to przynieść znaczne oszczędności globalnej gospodarce, ponieważ wiemy, jak ból w dolnej części pleców przyczynia się do utraty wydajności pracy i wcześniejszego przechodzenia na emeryturę lub rentę na całym świecie.

— powiedział współautor badania Terry Haines, profesor na Uniwersytecie Monash, który badał efektywność ekonomiczną w zakresie opieki zdrowotnej i oszczędności w miejscu pracy

Badanie zostało opublikowane w The Lancet.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Curtin University | Macquarie University | New Atlas
zdjęcie wykorzystane w nagłówku wpisu pochodzi z Depositphotos