Wstrzykiwany hydrożel leczy bóle pleców!

Według najnowszego badania przeprowadzonego na ludziach wynika, że hydrożel do wstrzykiwania okazał się obiecujący w naprawie uszkodzonych krążków kręgosłupa.

Kręgosłup w 3D
fot. FreePik.com

Badania na ludziach wykazały, że zastrzyki z hydrożelu są obiecującym, skutecznym sposobem leczenia przewlekłego bólu dolnej części pleców spowodowanego chorobą zwyrodnieniową dysku kręgosłupa (DDD – ang. Degenerative Disc Disease). Zabieg jest znacznie mniej inwazyjny niż inne operacje i został zatwierdzony przez FDA. Dyski kręgosłupa odgrywają ważną rolę w amortyzacji kręgów, ale jak wiele części ciała, z wiekiem zaczynają się zużywać. U wielu osób płyn wypełniający dyski może wysychać lub wyciekać, powodując ból i utrudniając mobilność. Niestety leczenie ogranicza się w dużej mierze do takich zaleceń jak odpoczynek, fizjoterapia i środki przeciwbólowe, a w cięższych przypadkach zabieg chirurgiczny polegający na usuwaniu dysków lub zastępowaniu ich protezami.

Zobacz też: Google uruchamia akcelerator dla startupów związanych z medycyną i zdrowiem

Ale ostatnio naukowcy opracowali nową opcję – hydrożel, który można wstrzyknąć do kręgosłupa, gdzie wypełnia pęknięcia i rozdarcia w uszkodzonym dysku, przywracając część jego amortyzacji w celu złagodzenia bólu. Opracowany przez firmę medyczną ReGelTec żel znany jest jako Hydrafil, a w 2020 roku otrzymał oznaczenie Breakthrough Device od amerykańskiej agencji FDA. Teraz znane są już wyniki pierwszych prób stosowania tego środka na ludziach.

W badaniu wzięło udział 20 pacjentów w wieku od 22 do 69 lat, z których wszyscy cierpieli na przewlekły ból dolnej części pleców spowodowany zwyrodnieniową chorobą kręgosłupa. Wszyscy opisali swój ból jako 4 lub więcej w 10-punktowej skali i wszyscy zgłaszali jedynie niewielką ulgę po dotychczasowych, dostępnych terapiach.

Najpierw żel jest podgrzewany tak, że staje się gęstą cieczą, którą następnie wstrzykuje się za pomocą igły o rozmiarze 17 w dotknięte krążki. Po schłodzeniu do temperatury ciała tworzy implant o takich samych właściwościach biomechanicznych jak naturalny dysk. Pacjenci byli następnie obserwowani przez sześć miesięcy, aby ocenić ich powrót do zdrowia.

I rzeczywiście, wszyscy uczestnicy zgłaszali poprawę – mniejszy ból i większą mobilności. W skali od 0 do 10 średni zgłaszany poziom bólu spadł z 7,1 do 2,0. W kwestionariuszu na temat tego, jak ból w dolnej części pleców uniemożliwiał im wykonywanie codziennych czynności, ich średni wynik spadł z 48 do 6.

Jeśli te odkrycia zostaną potwierdzone w dalszych badaniach, procedura ta może być bardzo obiecującą metodą leczenia przewlekłego bólu krzyża u osób, które nie znalazły wystarczającej ulgi w opiece zachowawczej – powiedział Douglas Beall, główny autor badania. Żel jest łatwy w aplikacji, nie wymaga otwartej operacji i jest łatwym zabiegiem dla pacjenta.

Oczywiście pierwsza próba badawcza była niewielka, a 20 pacjentów to jeszcze za mało, aby wysuwać jakiekolwiek pewne wnioski. Ale leczenie jest obiecujące, a zespół będzie kontynuował testy na większej liczbie pacjentów.

Badania zostaną zaprezentowane na Dorocznym Spotkaniu Naukowym Towarzystwa Radiologii Interwencyjnej w przyszłym tygodniu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: New Atlas | EurekaAlert
3d body photo created by kjpargeter – www.freepik.com