Niebieski znacznik weryfikacji teraz także w Gmailu!

Firmy, które zweryfikowały swoją tożsamość za pomocą BIMI, automatycznie otrzymają znacznik weryfikacji przy wraz z logo (własnym zdjęciem profilowym).

Niebieska ikona zweryfikowanego nadawcy (BIMI) w poczcie Gmail
Niebieska ikona zweryfikowanego nadawcy (BIMI) w poczcie Gmail

Poczta internetowa Gmail zacznie wyświetlać znajomo wyglądający niebieski znacznik wyboru obok nazwy nadawcy, aby zasygnalizować jego zweryfikowaną tożsamość. We wpisie na blogu Google twierdzi, że ta funkcja ma pomóc użytkownikom dowiedzieć się, czy otrzymana wiadomość e-mail pochodzi z legalnego źródła, czy od oszusta. Zweryfikowany znacznik wyboru opiera się na istniejącej w Gmailu funkcji Brand Indicators for Message Identification (BIMI). Wymaga to od firm uwierzytelnienia, że logo marki, którego używają jako awatara w e-mailach, ma informować użytkowników, że faktycznie należy do nich. Firmy, które już wdrożyły BIMI, automatycznie otrzymają znacznik wyboru w Gmailu.

Jak widać na zrzucie ekranu udostępnionym przez Google, najechanie kursorem na niebieski znacznik zweryfikowanego nadawcy powoduje wyświetlenie informacji, że „nadawca tego e-maila został zweryfikowany”, jest właścicielem domeny i logo profilu, których używa do wysłania wiadomości e-mail.

Google zauważa, że uwierzytelnianie poczty e-mail może pomóc zarówno użytkownikom, jak i systemom bezpieczeństwa „identyfikować i zatrzymywać spam”, jednocześnie umożliwiając nadawcom „informowanie, że wiadomość pochodzi od zaufanej marki”.

Informacje związane z bałaganem w znacznikach weryfikacji na Twitterze pojawiła się ostatnio na pierwszych stronach gazet, ale wszyscy, od Tindera przez Pinteresta po YouTube, mają jakąś wersję ikony, a ostatnio Meta rozpoczęła testową sprzedaż weryfikacji kont na Facebooku i Instagramie.

Dodanie przez Google bardziej widocznego znacznika „zaufanego nadawcy” może pomóc użytkownikom szybko zidentyfikować legalnych nadawców, zwłaszcza jeśli nie wiedzą, co oznacza logo zatwierdzone przez BIMI zawarte w wiadomości e-mail lub czy jest ono wiarygodne.

Znacznik zweryfikowanego nadawcy (BIMI) w poczcie Gmail
Znacznik zweryfikowanego nadawcy (BIMI) w poczcie Gmail

To kolejna zmiana po zapowiedzeniu przez Google zastąpieniu ikony kłódki w pasku adresu Chrome’a, ikoną „suwaków dostosowania” — wskazującą, że witryna korzysta z bezpieczniejszego protokołu HTTPS. Należy bowiem pamietać, że ikona kłódki w pasku adresu nie oznacza, że odwiedza witryna jest bezpieczne lub legalna.

Gmail od dzisiaj wprowadza znaczniki weryfikacji zarówno na kontach Workspace, jak i osobistych kontach Google, więc już wkrótce możesz zacząć widzieć niebieskie znaczniki weryfikacji (zaufanych nadawców) na liście swoich wiadomości e-mail.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Workspace Updates | The Verge