Ikona kłódki w Chromie zniknie w tym roku

Chrome zastąpi ikonę kłódki HTTPS na pasku adresu ikoną suwaków – ma to nastąpić we wrześniu w ramach projektu Material You Redesign.

Nowa ikona przełączników zastąpi ikonę kłódki w przeglądarce Chrome
Nowa ikona przełączników zastąpi ikonę kłódki w przeglądarce Chrome (od wersji 117)

Google od dawna chciał zastąpić ikonę kłódki 🔒 na pasku adresu przeglądarki Chrome i ostatecznie zrealizuje te plany we wrześniu w ramach szerszego przeprojektowania przeglądarki. Firma zauważa, że „od wczesnych wersji Netscape w latach 90. przeglądarki wyświetlały ikonę kłódki, gdy witryna ładowała się przez HTTPS”. Obecnie ponad 95% wczytywania stron w przeglądarce Chrome (dla systemu Windows) odbywa się przy użyciu protokołu HTTPS. Biorąc pod uwagę powszechne przyjęcie tego protokołu, Google chce „ponownie ocenić, w jaki sposób sygnalizujemy zabezpieczenia w przeglądarce”.

Gdy HTTPS był rzadkością, ikona kłódki zwracała uwagę na dodatkowe zabezpieczenia zapewniane przez HTTPS. Dzisiaj to już nie jest prawdą, a HTTPS jest normą, a nie wyjątkiem, dlatego Google wprowadza modyfikacje także w przeglądarce Chrome.

Innym czynnikiem jest to, że ikona kłódki sugeruje wiarygodność, choć nie powinna: Pomimo naszych najlepszych starań, nasze badanie w 2021 roku wykazało, że tylko 11% uczestników badania poprawnie zrozumiało dokładne znaczenie ikony kłódki. To nieporozumienie nie jest nieszkodliwe — prawie wszystkie strony phishingowe używają protokołu HTTPS, dlatego też wyświetlają ikonę kłódki. Nieporozumienia są tak powszechne, że wiele organizacji, w tym FBI, publikuje wyraźne wytyczne, że ikona kłódki nie jest wskaźnikiem bezpieczeństwa witryny.

Przeczytaj też: Używanie Chrome’a na Macu narusza funkcje prywatności Apple’a

Chrome zastępuje kłódkę ikoną „dostrajanie” (dwóch suwaków) po wcześniejszym wypróbowaniu odwróconego szewronu. Ten nowy projekt ma być „neutralnym wskaźnikiem”, jednocześnie sugerując, że „bezpieczeństwo powinno być domyślnym stanem w Chromie”. Kliknięcie w ikoną spowoduje wyświetlenie opcji z przełącznikami, a Google ogólnie stwierdza, że nowa ikona:

  • Nie oznacza strony „godnej zaufania”.
  • Jest klikalna i zawiera opcje.
  • Jest często powiązana z ustawieniami lub innymi elementami sterującymi.

Ta ostatnia korzyść „pomaga zwiększyć dostępność kontroli uprawnień i dodatkowych informacji dotyczących bezpieczeństwa”. Wcześniejsze badania wykazały, że użytkownicy nie rozumieli, że kliknięcie ikony kłódki wyświetla elementy sterujące. Przeglądarka będzie nadal oznaczać protokół HTTP jako niezabezpieczony na pasku adresu.

Google wprowadzi nową ikonę wraz z wydaniem wersji przeglądarki Chrome 117 na początku września 2023 roku w ramach szerszego przeprojektowania Material You na komputery. (Zwróć uwagę na przełączniki w stylu Material 3 i przyciski w kształcie pigułek powyżej – to one zastąpią kłódkę).

Zmiana ikony kłódki w pasku adresu przeglądarce Chrome
Zmiana ikony kłódki w pasku adresu przeglądarce Chrome

Ikona pojawi się również w Chromie na Androida, podczas gdy aplikacja na iOS-a całkowicie usunie ikonę kłódki, ponieważ nie jest to przycisk, który można dziś dotknąć.

Jak wyłączyć ikonę kłódki już teraz i włączyć ikonę z „przełącznikami”?

Możesz już teraz zobaczyć nową ikonę „dostrajania” zamiast kłódki w Chrome Canary, jeśli włączysz Chrome Refresh 2023 po wpisaniu w pasku przeglądarki chrome://flags#chrome-refresh-2023. Ale pamiętaj, że ta flaga włącza opcje, które wciąż są dopracowywane i są w fazie rozwoju, oraz nie reprezentuje produktu końcowego.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9TO5Google | Google