Maj 2023 w National Geographic, National Geographic Wild i Nat Geo People

W nadchodzącym miesiącu na kanałach National Geographic, National Geographic Wild i Nat Geo People tradycja łączyć się będzie z nowoczesnością.

„Król Karol” serial National Geographic

Już 6 maja 2023 roku, czyli w dzień koronacji Karola III, w filmie dokumentalnym „Król Karol” poznamy historię nowego brytyjskiego monarchy. W programie „Fabryka historii” cofniemy się w czasie, zaglądając za kulisy miejsc, w których tworzono dawne cuda techniki. Z kolei w serii „ExoMars: misja niemożliwa” spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy na Marsie kiedykolwiek mogło istnieć życie? Co jeszcze czeka na nas w maju?

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii, rządząc od ponad sześciu dziesięcioleci. Koronacja jej syna – króla Karola III, która odbędzie się 6 maja, to zupełnie nowe otwarcie i zarazem jedno z najważniejszych wydarzeń dekady. Wszyscy zadają sobie pytanie: jakim władcą będzie syn Elżbiety II? Czy jest gotowy, by przejąć schedę po legendarnej już matce? W programie „Król Karol” (premiera w sobotę 6 maja o godz. 21:00 w National Geographic) poznamy archiwalne materiały z jego przeszłości, przypominając wydarzenia, które ukształtowały charakter następcy tronu. 

W programie „Strażnicy w Karaibów” (premiery w poniedziałki od 22 maja o godz. 22:00 w National Geographic) przeniesiemy się w zupełnie inny zakątek świata – na rajskie, karaibskie plaże. Widzowie towarzyszyć będą straży przybrzeżnej, która na tropikalnych wyspach Curaçao, Aruba i St. Martin stara się zwalczyć groźne przestępstwa, w tym przemyt narkotyków i ludzi. 

W maju coś dla siebie znajdą fani techniki w nostalgicznym ujęciu. W programie „Fabryka historii” (premiery od poniedziałku do piątku od 15 maja o godz. 18:00 w National Geographic) przyjrzymy się procesom powstawania najciekawszych przedmiotów z przeszłości. Z kolei lubiany format „Car S.O.S.” (premiery w soboty od 27 maja o godz. 16:00 w National Geographic) przybliży sylwetki ludzi, których pasją jest dawanie drugiego życia legendarnym samochodom.

Warto również pamiętać o takich programach, jak „Linie frontu” (premiery w piątki od 5 maja o godz. 22:00 w National Geographic), który porządkuje relacje żołnierzy walczących w historycznych bitwach, a także o „ExoMars: misja niemożliwa” (premiera w niedzielę 13 maja o godz. 13:00 w National Geographic), w którym dowiemy się, na jakim etapie jest misja znalezienia życia na Marsie.

Tradycyjnie coś dla siebie znajdą widzowie zainteresowani królestwem zwierząt. W ramach cyklu „Dzicy weterynarze” (premiery w niedziele od 7 maja od godz. 14:00 w National Geographic Wild), na którą składa się w sumie pięć różnych tytułów, poznamy weterynarzy i pracowników ogrodów zoologicznych, którzy w misji niesienia pomocy zwierzętom są przygotowani na każdą okoliczność. Z kolei w serii specjalnej „Przyrodnicze cuda Europy” (premiera w soboty od 13 maja od godz. 14:00) widzowie odbędą niesamowitą wycieczkę sięgającą szczytów Pirenejów czy wód Zatoki Biskajskiej.

Dużo emocji dostarczy debiutujący na antenie Nat Geo People serial „Podróż do przeszłości” (premiery w niedziele od 7 maja o godz. 15:00 w Nat Geo People). W serii zobaczymy, jak dorosłe dzieci emigrantów wychowanych w USA i Kanadzie towarzyszą swoim rodzicom w powrotach w rodzinne strony. Wspólna podróż na inny kontynent ma pomóc naprawić nadszarpnięte relacje pokazywanych bohaterów.

Programy NATIONAL GEOGRAPHIC w maju

KRÓL KAROL / CHARLES IN HIS OWN WORDS
Premiery w soboty od 6 maja o godz. 21:00 w National Geographic (1×60)
Już 6 maja br. oczy całego świata zwrócą się w stronę Opactwa Westminsterskiego w Londynie, gdzie odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń dekady – ceremonia koronacji Karola III, który całe życie czekał, by objąć rolę monarchy. Ale czy faktycznie jest do niej przygotowany? „Król Karol’” to dokumentalna opowieść oparta na archiwalnych materiałach, która zaprasza widza do podróży w czasie i przybliża kluczowe momenty z życia pierworodnego syna królowej Elżbiety II. To także wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ukształtowała się osobowość nowego władcy oraz jakie piętno odciśnie ona na formie jego panowania i przyszłości brytyjskiej monarchii. 

STRAŻNICY Z KARAIBÓW / DUTCH CARIBBEAN COASTGUARDS (SEASON 2)
Premiery w poniedziałki od 22 maja o godz. 22:00 w National Geographic (8×60)
„Strażnicy z Karaibów” to serial dokumentalny ukazujący kulisy pracy holenderskiej straży przybrzeżnej na wyspach Curacao, Aruba czy Saint Maarten, które swoimi walorami przyciągają uwagę nie tylko zamożnych turystów, ale i świata kryminalnego. W programie zobaczymy świetnie wyszkolonych funkcjonariuszy, którzy toczą codzienną walkę z handlem ludźmi, przemytem narkotyków oraz nielegalnymi imigrantami. Wyposażeni w nowoczesne łodzie, helikoptery oraz samoloty zwiadowcze przeprowadzają brawurowe misje ratunkowe i przeciwdziałają przestępczości. W jednym z majowych odcinków widzowie zobaczą akcję wyławiania dryfującego pontonu, na którym najprawdopodobniej znajdują się ludzkie szczątki. Ekipa strażników wyrusza na poszukiwania przygotowując się na każdą ewentualność.

„Strażnicy z Karaibów” serial National Geographic
„Strażnicy z Karaibów” serial National Geographic

LINIE FRONTU / FRONTLINES
Premiery w piątki od 5 maja o godz. 22:00 w National Geographic (8×60)

W programie „Linia frontu’’ widzowie National Geographic wyruszą w poruszającą podróż w samo centrum najsłynniejszych bitew zapisanych na kartach historii II wojny światowej. Dokument jest unikalnym świadectwem odwagi ludzi, których losy splotły się z czasem zaciętych batalii będących punktami zwrotnymi okresu wojennego. Żywe opowieści z perspektywy okopów, bunkrów, kokpitów, a także wnikliwe i oparte o najnowocześniejsze metody analizy obalą dotychczasowe mity oraz zapewnią wgląd w brutalną rzeczywistość życia na polu walki.

EXOMARS: MISJA NIEMOŻLIWA / EXOMARS: EUROPE ’ S IMPOSIBLE MISSION
Premiery w soboty od 13 maja o godz. 13:00 w National Geographic (1×60)

Czy na Marsie istniało życie? Odpowiedź na to pytanie miała przynieść rozpoczęta na początku XXI wieku europejska misja ExoMars, której założeniem było wysłanie na Czerwoną Planetę futurystycznego łazika celem pobrania próbek do badań. W pracę nad realizacją projektu zainwestowano miliardy euro i połączono siły wybitnych specjalistów z 20 krajów z całego świata. Dlaczego plan się nie powiódł? Co zawiodło? Dokument ,,ExoMars: Misja niemożliwa’’ jest wyjątkowym świadectwem tych, którzy śledzili misję od jej początku aż po kres tej misji, będący jednocześnie początkiem wojny w Ukrainie.

„ExoMars – misja niemożliwa” serial National Geographic
„ExoMars – misja niemożliwa” serial National Geographic

FABRYKA HISTORII / HISTORY IN THE MAKING
Premiery od poniedziałku do piątku od 15 maja o godz. 18:00 w National Geographic (26×30)

Przez stulecia rzemieślnicy stanowili warstwę społeczną produkującą dobra materialne, które poza walorami użytkowymi i niebywałą wytrzymałością, pełniły także funkcje dekoracyjne i ujmowały swoim pięknem. Każdy odcinek ,,Fabryki historii’’ to 30 minut opowieści na temat procesów powstawania najbardziej wyjątkowych przedmiotów i fascynujących faktów historycznych, które są z nimi powiązane. Program odkrywa przed widzami National Geographic techniki pracy ekspertów wytwarzających ręcznie robione przedmioty podróżując z kamerą po Ameryce Północnej i Europie.

CAR S.O.S. / CAR SOS 11  
Premiery w soboty od 27 maja o godz. 16:00 w National Geographic (10×60)

W kolejnym sezonie programu ,,Car S.O.S.’’ prowadzący – Fuzz Townshend i Tim Shaw – kontynuują poszukiwania klasycznych aut i przybliżają widzom poruszające historie ich właścicieli. Serial to nie lada gratka dla fanów motoryzacji nie tylko ze względu na możliwość poznania procesów towarzyszących odnawianiu klasyków, ale i niesamowite opowieści, które za sobą niosą. W jednym z majowych odcinków niebanalny duet bierze na warsztat produkowany w latach 1984-1991 samochód sportowy klasy kompaktowej – Renault Alpine GTA.

„CAR S.O.S.” serial National Geographic
„CAR S.O.S.” serial National Geographic

Programy NATIONAL GEOGRAPHIC WILD w maju

CYKL SPECJALNY: DZICY WETERYNARZE
Premiery w niedzielę od 7 maja o godz. 14:00 w National Geographic Wild

WETRERYNARZE Z NEBRASKI / HEARTLAND DOCS  (2×60)
Weterynarze z Nebraski nie ustają w niesieniu pomocy potrzebującym zwierzakom. W trakcie majowych odcinków pod ich fachową rękę trafia m.in. poturbowana kura, żółw ze złamanym pancerzem i wycieńczona, bezpańska suczka.

CRITTER FIXERS – ZWIERZĘCY CUDOTWÓRCY / CRITTER FIXERS: COUNTRY VETS APPRECIATION COMPILATION 2023 (1×60)
Co wyróżnia pracę weterynarzy Hodges’a i Ferguson’a? To oczywiście ogromna troska o dobro swoich pacjentów połączona z profesjonalizmem i wiedzą, ale też nietuzinkowe poczucie humoru, które ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. Duet leczy i bawi. W nowej serii programu „Critter Fixers – zwierzęcy cudotwórcy” słynni już weterynarze zaopiekują się m.in. aksolotlem niejadkiem i rannym kogutem.  

WETERYNARZ Z POWOŁANIA (odc. 2) / DR. OAKLEY YUKON VET COMPILATIONS 7
Dr Oakley podróżuje po najodleglejszych zakątkach Alaski z misją niesienia pomocy potrzebującym zwierzętom i uchyla widzom rąbka tajemnicy na temat codziennej pracy lekarza weterynarii w lecznicy w Haines. Tym razem towarzyszymy w wyprawie rozpoczynającej się od Wysp Cziczagowa, w którą wyrusz wraz z mobilną kliniką. Jakie czekają ją przygody? Zapraszamy przed ekrany!

SEKRETY ZOO: TAMPA. POD CZUŁĄ OPIEKĄ / SECRETS OF THE ZOO: TAMPA VET APPRECIATION COMPILATIONS  (1×60)
Jak wygląda standardowy dzień pracy w zoo w tampie? Trudno to opisać w kilku słowach, bowiem każdy dyżur stawia inne wyzwania. W odcinkach zobaczymy, jak troskliwy personel pomaga w przyjściu na świat małego okapi, aranżuje spotkanie trzewikodziobów powracających do siebie po latach rozłąki, diagnozuje schorowaną owcę i żegnają ukochaną owcę, która rozpocznie nowe życie w innym zoo.

SEKRETY ZOO: TAMPA. NARODZINY GWIAZDY / SECRETS OF THE ZOO: TAMPA: A STAR IS BORN COMPILATIONS (1×60)
Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda sezon lęgowy pingwinów? Widzowie National Geographic Wild mają niepowtarzalną szansę, by dołączyć do ekipy zoo w Tampie i zaobserwować narodziny nowego mieszkańca ogrodu zoologicznego. To nie koniec wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się pracownicy. U uroczego kucyka pojawiła się tajemnicza narośl, Binturongi Sally i Melati wyruszają do nowego domu, a zebra Rafiki, przed obowiązkowym pedicurem, trafi do innego zoo. Pełen wachlarz emocji i wzruszeń gwarantowany!

CYKL SPECJALNY: PRZYRODNICZE CUDA EUROPY
Premiery w soboty od 13 maja o godz. 14:00 w National Geographic Wild

Skarby Przyrody / Natural Treasures (2×60)
Jakie tajemnice skrywa Półwysep Iberyjski? Zapraszamy do niesamowitej podróży sięgającej szczytów Pirenejów czy wód Zatoki Biskajskiej. ,,Skarby przyrody’’ to odpowiedź na potrzeby miłośników dzikiej natury. W programie poznamy cykl życia najpiękniejszych motyli w Europie i dołączymy do stada norek europejskich, by poznać ich codzienne zwyczaje.

LASY PÓŁWYSPU IBERYJSKIEGO / IBERIA’S WOODLANDS (2×60)
Ten dwuodcinkowy program o mieszkańcach lasów iberyjskich to niezwykłe świadectwo niezliczonych walk o przetrwanie najbardziej osobliwych gatunków zamieszkujących ten obszar. Z jakimi trudnościami muszą się zmagać, by przeżyć? 

PARKI NARODOWE W AUSTRII / AUSTRIA’S WILD HERITAGE – ONE COUNTRY SIX NATIONAL PARKS (2×60)
Odizolowana geograficznie Australia jest domem wielu endemicznych gatunków. Utworzenie Parków Narodowych umożliwiło ochronę bogatej fauny i flory kontynentu.

SARDYNIA: KAMIENNA ARKA / ARK OF STONE: THE VOYAGE OF SARDINIA (1×60)
Program przybliża historię Sardynii – skalistej wyspy leżącej na Morzu Śródziemnym, która ponad 40 milionów lat temu odłączyła się od Europy i zaczęła zmierzać w kierunku Afryki.

Programy w NAT GEO PEOPLE w maju

PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI / HOW I GET HERE
Premiera w niedziele od 7 maja od godz. 15:00 w Nat Geo People (10×60)
„Podróż do przeszłości” to program podróżniczy z elementami wątków obyczajowych. Wychowane USA i Kanadzie dorosłe dzieci emigrantów towarzyszą rodzicom w powrotach w rodzinne strony. Synowie i córki mają okazję poznać kontekst, w jakim dorastały wcześniejsze pokolenia. Dowiadują się o dramatycznych wydarzeniach, które towarzyszyły rodzicom w trakcie podejmowania decyzji o wyjeździe. W jednym z odcinków Fikile wychodzi ze strefy komfortu i wyprawia się do Zimbabwe ze swoim ojcem, Banganem. Dziewczyna poznaje świat dzieciństwa jej taty i kulturę Ndebele, w której się wychowywał. Doświadczenie to zbliża ojca i córkę do siebie.

„Powrót do przeszłości” serial National Geographic
„Powrót do przeszłości” serial National Geographic

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: