Ikea eksperymentuje z AI przy projektowaniu mebli

Generatywna sztuczna inteligencja może też projektować meble, ale nie wszystko co wymyśli da się wyprodukować.

Meble IKEA wygenerowane przez sztuczną inteligencję

Niezależnie od tego, co myślisz o sztucznej inteligencji, jest to interesujący czas, aby zbadać, co oznacza ta kreatywność. Nie wierzymy, że wszystkie nowe technologie zastąpią pisarzy, artystów i projektantów, ale są to narzędzia, z których mogą korzystać osoby i marki, jeśli chodzi o tworzenie nowych produktów. Toczy się wiele debat na temat tego, w jaki sposób taka technologia szkodzi sposobom, w jakie wymyślamy nowe rzeczy, ale jest też miejsce na wykorzystanie jej do kreatywnych pomysłów.

Space10 to szwedzka agencja projektowa, którą finansuje Ikea i wykorzystuje jako partnera badawczego i projektowego. Bada między innymi technologie takie jak sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona i Web3.

Wykorzystali oni generatywną sztuczną inteligencję do eksperymentowania z futurystycznymi projektami opartymi na starych katalogach Ikei, którymi zasilili zbiory danych. Wyniki są dość interesujące, a niektóre mogą być podstawą do zaprojektowania nowych produktów dla marki w przyszłości.

Jeśli nie wiedzieliście, że to tylko eksperyment, możecie nawet pomyśleć, że to autentyczne produkty z najnowszego katalogu szwedzkiego producenta.

Różne projekty, które generatywna sztuczna inteligencja była w stanie wyprodukować, były mieszanką, a także zależały od dekady w której wydano katalog użyty dla zestawu danych. Te z lat 70. były bardziej kolorowe i zabawne, podczas gdy te z lat 80. miały czystszy i bardziej minimalistyczny wygląd.

Nie wszystkie z nich są w rzeczywistości czymś, co można wyprodukować, ponieważ wyglądały na dość niepraktyczne, a niektóre nawet naruszały prawa natury. Niektóre miały nawet brakujące części, które sprawiłyby, że meble byłyby niefunkcjonalne, co byłoby sprzeczne z celem.

Tak więc pomimo niesamowitych rzeczy, które może wygenerować sztuczna inteligencja, nadal potrzebny jest ludzka ręka w zakresie finalizowania i dopracowywania projektów. Jeśli chcesz pracować z generatywną sztuczną inteligencją, tak jak robi to Ikea ze Space10, możesz użyć tych projektów jako inspiracji lub punktu wyjścia do wymyślania nowych produktów.

Jest jeszcze wiele rzeczy, takich jak etyka i własność intelektualna, które wciąż musimy rozgryźć, ale nie zaczynaj myśleć o AI jako o wrogu kreatywności.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Yanko Design
projektant: Joss Fong i Áron Filkey ze Space10