Ai Weiwei stworzył lilie wodne Moneta przy użyciu 650 tys. klocków LEGO

Muzeum Wzornictwa w Londynie zaprezentowało nowe, znaczące dzieło Ai Weiwei – pierwszej wystawy poświęconej projektowi Ai Weiwei: Making Sense, której premiera rozpocznie się 7 kwietnia 2023 r.

Ai Weiwei Water Lilies #1

Artysta Ai Weiwei (i Ai nie oznacza tu sztucznej inteligencji – to imię) odtworzył jedną z najdoskonalszych prac Claude’a Moneta – znane obrazy na wystawie wykonane zostały w całości z 650 000 klocków LEGO. Jest to jak dotąd największa kreacja Weiwei z Lego, która ma ponad 15 metrów długości. Zatytułowana jest Water Lilies #1. Obejmuje całą długość jednej ściany w galerii Design Museum i jest zbudowany z 22 różnych kolorów.

Odtwarzając tę słynną pracę, Ai Weiwei kwestionuje nasze wyobrażenia o rzeczywistości i pięknie. Nowy obraz został zbudowany z klocków Lego, aby usunąć pociągnięcia pędzla Moneta na rzecz zdepersonalizowanego języka części przemysłowych i kolorów.

Te przypominające piksele bloki sugerują współczesne technologie cyfrowe, które są kluczowe dla współczesnego życia, w odniesieniu do tego, jak sztuka jest często rozpowszechniana we współczesnym świecie.

Kolejnym wyzwaniem dla widzów jest ciemny portal, który jest drzwiami do podziemnej ziemianki w prowincji Xinjiang, gdzie Ai i jego ojciec, Ai Qing, żyli na przymusowym wygnaniu w latach 60. Ich piekielny pustynny dom przebija wodny raj.

ai weiwei odtwarza lilie wodne Claude’a Moneta przy użyciu 650 000 klocków LEGOzdjęcia dzięki uprzejmości Design Museum | zdjęcia © Ela Białkowska, OKNOstudio

Lilie wodne z LEGO — Ai Weiwei

Water Lilies #1 będzie można zobaczyć obok innej ważnej nowej grafiki Lego autorstwa Ai Weiwei, która również ma swój międzynarodowy debiut w Design Museum. Ogłoszony po raz pierwszy w styczniu Untitled (Lego Incident) jest częścią serii pięciu ekspansywnych „pól”, na których na podłodze galerii zostaną ułożone setki tysięcy obiektów.

Ai Weiwei Water Lilies #1 z klocków LEGO

Na tym polu odwiedzający zobaczą tysiące klocków Lego, które wszystkie zostały przekazane artyście przez publiczność z całego świata w odpowiedzi na krótką odmowę Lego sprzedaży mu swoich produktów w 2014 roku.

Podarowane klocki są prezentowane na Muzeum Designu po raz pierwszy jako w pełni uformowane dzieło sztuki. Ai Weiwei: Making Sense będzie pierwszą wystawą artysty poświęconą projektowaniu i architekturze.

Inne atrakcje wystawy obejmują dziesiątki obiektów i dzieł sztuki z całej kariery Ai Weiwei, które eksplorują napięcia między przeszłością a teraźniejszością, ręką a maszyną, cennością i bezwartościowością, budową a destrukcją, takie jak jego urna dynastii Han ozdobiona logo Coca-Coli, który uosabia te starcia.

informacje o projekcie:

nazwa: Ai Weiwei: Sens
artysta: Ai Weiwei
miejsce wystawy: Muzeum Designu

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: DesignBoom
zdjęcia: images courtesy of Design Museum | photos © Ela Bialkowska, OKNOstudio