Czy kosmici istnieją? Poszukiwania trwają…

Czy istnieją obce cywilizacje? Chociaż obecnie nie ma dowodów na życie pozaziemskie we wszechświecie, naukowcy nadal są optymistami.

Obraz przedstawiający wyobrażenie istoty pozaziemskiej przez Chat Bing
Obraz przedstawiający wyobrażenie istoty pozaziemskiej przez Chat Bing

To czy istnieją obce cywilizacje jest bardzo dobrym pytaniem, ale obecnie nie ma żadnych dowodów na istnienie życia na innych planetach, ale wszechświat jest dużym miejscem i wydaje się mało prawdopodobne, aby spośród bilionów planet, które przypuszczalnie istniały w naszym wszechświecie liczącym 13,8 miliarda lat, tylko Ziemia kiedykolwiek gościła życie. (Ten rozdźwięk między ogromem wszechświata a brakiem dowodów na istnienie obcego życia jest znany jako paradoks Fermiego). Tak więc poszukiwanie istot pozaziemskich jest poważną sprawą, a naukowcy są coraz bardziej świadomi, w jaki sposób szukać istot pozaziemskich.

Pierwsze próby poszukiwania życia pozaziemskiego rozpoczęły się na długo przed tym, zanim ludzie zdołali opuścić naszą planetę, wyruszając w kosmos. Według Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) Institute, wynalezienie radia otworzyło drzwi idei transmisji z innych światów, a na początku XX wieku wynalazcy Nikola Tesla i Guglielmo Marconi wierzyli, że mogą odbierać sygnały z Marsa.

Pierwsze poważne radiowe poszukiwania życia pozaziemskiego miały miejsce w 1960 roku. Zaplanował je astronom Frank Drake, który użył dwóch radioteleskopów do poszukiwania sygnałów z planet potencjalnie krążących wokół gwiazd oddalonych o 10 i 12 lat świetlnych. Projekt Ozma, jak go nazywano, nic nie przyniósł. Podobnie jak Project Phoenix, prywatny projekt Instytutu SETI, który trwał od 1995 do 2000 roku i przeszukiwał 800 systemów gwiezdnych w odległości 200 lat świetlnych od Ziemi.

Wysiłki są kontynuowane do dziś dzięki Allen Telescope Array — układowi 42 anten, które mogą dostroić się do częstotliwości mikrofalowych z całej Drogi Mlecznej. Instytut SETI podejmuje również próbę wykrycia impulsów laserowych, które odlegli inteligentni kosmici mogliby wysłać jako wiadomości do kosmosu.

Oczywiście wysiłki te zakładają zaawansowane technologicznie gatunki obce. Naukowcy poszukują również prostszych form życia, a postępy w bezzałogowych statkach kosmicznych i technologiach teledetekcji pozwalają im szukać cząsteczek, które mogą wskazywać, że gdzieś istnieje jakieś życie.

Czułe teleskopy, takie jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, mogą rejestrować niewielkie zmiany w świetle wychodzącym z odległych egzoplanet, umożliwiając naukowcom wykrycie tlenu, siarki lub innych gazów, które mogą wskazywać, że działają tam drobnoustroje. Niedawne próby pomogły również wykryć pierwsze pole magnetyczne wokół odległej planety podobnej do Ziemi — warunek wstępny przetrwania życia w ostrym promieniowaniu pobliskich gwiazd.

W naszym Układzie Słonecznym roboty, takie jak marsjański łazik Perseverance, zbierają próbki w poszukiwaniu skamieniałości lub cząsteczek, które mogą sugerować, że mikroorganizmy kwitły na Czerwonej Planecie miliardy lat temu, kiedy była cieplejsza i bardziej wilgotna.

Ziemscy naukowcy badają ekstremalne środowiska, takie jak pustynie Chile i głębiny rowów oceanicznych, aby pomóc w prowadzeniu tych poszukiwań. Polowanie trwa, ale planetolodzy są optymistami, że nowe metody pomogą udowodnić, że nie jesteśmy sami we wszechświecie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Live Science