„Prehistoryczna apokalipsa” – czy już istniała zaawansowana cywilizacja?

„Prehistoryczna apokalipsa” to prowokujący serial dokumentalny, w którym dziennikarz Graham Hancock bada możliwość istnienia zaawansowanej starożytnej cywilizacji.

„Prehistoryczna apokalipsa” Graham Hancock (Netflix)
„Prehistoryczna apokalipsa” Graham Hancock (Netflix)

W serialu dokumentalnym Prehistoryczna apokalipsa (tyt. oryg. Ancient Apocalypse) dziennikarz Graham Hancock wykorzystuje swoje trzy dekady badań nad wczesnymi cywilizacjami ludzkimi, które mogły istnieć przed czasami znanymi przez historyków i archeologów, i próbuje złożyć je w całość. Jego teza jest taka, że ​​wszystkie te fragmenty pokazują, że istniały cywilizacje ludzkie, które sięgają aż do epoki lodowcowej, kiedy ludzie byli nadal uważani za łowców-zbieraczy i nie byli zdolni do zaawansowanych osiągnięć, takich jak budownictwo czy rolnictwo. To tysiące lat przed tym, co uważa się za pierwsze cywilizacje ludzkie.

Zobacz także: „Dolny Śląsk: zaginione skarby” już na History Channel

Serial zaczyna się od tego, że dziennikarz Graham Hancock siada do wywiadu, a producent przeprowadzający z nim wywiad prosi go o opisanie siebie. Następnie przechodzimy do garści wiadomości i klipów z wywiadów, w których zadawał pytania dotyczące jego kontrowersyjnej hipotezy na temat ludzkiej cywilizacji.

Pierwszy odcinek zabiera nas na indonezyjską wyspę Jawę, do strony o nazwie Gunung Padang. Istnieją liczne dowody na to, że tysiące płyt skalnych wykonanych z wulkanicznego bazaltu, które są porozrzucane wokół tego miejsca, zostały tam przyniesione przez ludzi w celu zbudowania świątyni ponad 9000 lat temu. Wywiady z lokalnymi historykami i archeologami pokazują Hancockowi, że płyty zostały pocięte przez ludzi, a niektóre zostały nawet połączone ze sobą za pomocą jakiejś mieszanki zaprawy.

Dzięki zastosowaniu radaru penetrującego grunt i innej nowej technologii Hancock pokazuje również, że istnieją dowody na istnienie trzypoziomowej podziemnej komory pod tym miejscem, zaczynając od głębokości 10 metrów. W rzeczywistości istnieją dowody na to, że świątynia została zbudowana na ruinach jeszcze wcześniejszej cywilizacji, co może świadczyć o tym, że zorganizowane cywilizacje żyły jeszcze wcześniej.

Teoretyzuje, że w epoce lodowcowej, kiedy niższy poziom mórz oznaczał, że Jawa była częścią subkontynentu zwanego Sunderland, nagły wzrost poziomu mórz spowodował wielką powódź, która zakończyła tę cywilizację. To ta sama wielki powódź, o której opowiadano w różnych kulturach, łącznie z historią Noego w Biblii.

Prehistoryczna apokalipsa przypomina seriale w rodzaju Starożytni kosmici, w którym nauka łączy się ze spekulacjami, aby mówić o przeróżnych zjawiskach.

Autor książki „Ślady palców bogów” – Graham Hancock
Autor książki „Ślady palców bogów” – Graham Hancock

Jeśli masz otwarty umysł na to, co Graham Hancock próbuje wyjaśnić w serii Prehistoryczna apokalipsa, program powinien być zarówno fascynujący, jak i rozrywkowy. Pomaga to, że ​​ma dramatyczną ścieżkę dźwiękową, spektakularne zdjęcia i grafikę, które sprawiają, że to, o czym mówi Graham, brzmi bardziej jak ustalone fakty niż spekulacje. Ale bliższe słuchanie uświadamia, że Hancock, nawet po tak długim czasie i badaniach, rzeczywiście nadal spekuluje i teoretyzuje, stosując założenia, których nie można łatwo udowodnić ani obalić.

Na przykład, kiedy mówi o kolumnowym bazalcie, który jest rozrzucony po terenie Gunung Padang, mówi, że są one „wyraźnie” pocięte przez ludzi. Ale skąd to dokładnie wiadomo? Proste linie? Pewien wzór lub kształt, który był powtarzalny? Tak naprawdę nie można tego naukowo udowodnić. W rzeczywistości nawet nie spekuluje, jakich narzędzi używało to starożytne społeczeństwo do wykonania lub przetransportowania tych kolumn na miejsce, w którym po prostu to zrobili.

Autorytet Grahama, napędzany przez dziesięciolecia badań, sprawia, że ​​jego spekulacje brzmią bardziej rzeczowo, niż są w rzeczywistości. Ale kiedy dochodzi do pomysłu, w jaki sposób ta cywilizacja została zabita przez tę samą wielką powódź, którą inne kultury i religie opisywały przez tysiąclecia, zagłębia się bardziej w wykształcone domysły niż dowody i fakty. Następnie mówi, że „sposób działania archeologii polega na tym, że nadal będzie opór wobec nowych dowodów”. Z pewnością jest w tym i innych podobnych wypowiedziach, które snuje, co sprawia, że ​​zastanawiamy się, czy opór nie jest instytucjonalną słabością społeczności archeologicznej, czy też jest coś, czemu się sprzeciwiają w samej pracy Grahama.

Aż 8 półgodzinnych odcinków serialu „Prehistoryczna apokalipsa” dostępnych jest w serwisie Netflix:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix | Decider