Gigantyczny „ziemski potwór” w końcu wraca do domu

Meksyk odzyskał ze Stanów Zjednoczonych gigantyczny kamienny posąg znany jako „ziemski potwór”, który pochodzi od cywilizacji Olmeków sprzed ery chrześcijańskiej.

Posąg „ziemskiego potwora”

Misternie wyrzeźbiony posąg „ziemskiego potwora” (ang. Earth Monster) waży ponad tonę i ma prawie 1,8 metra wysokości i 1,5 metra szerokości, poinformował Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) w komunikacie prasowym. „Nasz konsul Jorge Islas w Nowym Jorku potwierdza mi, że najbardziej poszukiwany przedmiot Olmeków w Meksyku został odzyskany i wkrótce wróci do domu, skąd nigdy nie powinien był zostać zabrany” – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard.

Cywilizacja Olmeków była starsza niż kultura Majów i Azteków, a jej rzemieślnicy byli znani z tworzenia kolosalnych kamiennych głów, posągów i pionowych płyt. Instytut szacuje, że posąg powstał w latach 800-400 pne.

Znana jako Pomnik 9 Chalcatzingo i znaleziona w środkowym meksykańskim stanie Morelos, płaskorzeźba przedstawia „ziemskiego potwora” — stworzenie, które często pojawia się w ikonografii Olmeków.

Otwarte szczęki symbolizują dostęp do podziemnego świata, a „na jego ustach wyświetlana jest sekwencja trzech koncentrycznych pasów, reprezentujących dostęp do jaskini w kształcie krzyża”.

Chociaż nie wiadomo, jak i kiedy został nielegalnie zabrany z Chalcatzingo, „udokumentowano, że został opublikowany w 1968 roku przez archeologa Davida Grove’a w czasopiśmie American Antiquity. Uważa się, że na początku drugiej połowy XX wieku był już w Stanach Zjednoczonych” – czytamy w oświadczeniu.

Władze Nowego Jorku odzyskały pomnik, ale w komunikacie prasowym nie podano, gdzie został znaleziony. Władze poinformowały, że w ramach wysiłków rządu meksykańskiego na rzecz ratowania dziedzictwa historycznego, zabranego z kraju od 2018 roku, odzyskano prawie 10.000 towarów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: INAH | Science Alert