50 lat temu zadzwonił pierwszy telefon komórkowy

Dokładnie 3 kwietnia 1973 roku Martin Cooper stał na chodniku przy szóstej alei na Manhattanie z urządzeniem wielkości cegły i wykonał pierwsze publiczne połączenie z telefonu komórkowego.

Pierwsza rozmowa przez telefon komórkowy – 3 kwietnia 1973 roku
Pierwsza rozmowa przez telefon komórkowy – 3 kwietnia 1973 roku

Od wykonania pierwszego połączenia przez telefon komórkowy musiała minąc dekada, zanim te urządzenia stały się dostępne dla przeciętnego konsumenta. Niemniej, w 1973 roku, każdy przechodzący ulicą tego dnia obok Coopera mógł być świadkiem tworzenia się historii. W ciągu pięćdziesięciu lat od tej pierwszej rozmowy nieporęczne urządzenie Coopera ewoluowało i zostało zastąpione szeroką gamą cieńszych, szybszych telefonów, które są obecnie wszechobecne i zmieniają branże, kulturę oraz sposób, w jaki się komunikujemy.

Chociaż ogromny zasięg i wpływ telefonów komórkowych mógł niektórych zaskoczyć, Cooper powiedział, że pewnego dnia telefony komórkowe zostaną uznane za niezbędne dla większości ludzkości – i to było jasne od samego początku.

Dzwonię do ciebie z telefonu komórkowego, ale takiego prawdziwego telefonu komórkowego, osobistego, podręcznego, przenośnego telefonu komórkowego.

— powiedział Cooper, wówczas inżynier w Motoroli, do Joela Engela, szefa Bell Labs należącego do AT&T.
Pierwsza rozmowa przez telefon komórkowy (dr Joel S. Engel i Martin Cooper)
Pierwsza rozmowa przez telefon komórkowy (dr Joel S. Engel i Martin Cooper)

Powstanie telefonu komórkowego

Przez wiele miesięcy przed tym pierwszą rozmową komórkową Motorola ścigała się, aby zbudować telefon komórkowy z Bell Labs, legendarnym oddziałem badawczym AT&T, który opracował tranzystor i inne innowacje.

Po pierwszym połączeniu telefonicznym Coopera problemy produkcyjne i regulacje rządowe spowolniły postęp w udostępnianiu telefonu publicznie. Cooper wspomina Federalną Komisję Łączności — agencję, w której obecnie pracuje jako doradca, starając się ustalić, jak podzielić kanały radiowe, aby zapewnić konkurencję.

Zajęło dekadę, zanim wersja telefonu DynaTAC (Dynamic Adaptive Total Area Coverage) trafiła na rynek w cenie aż 3900 USD. Telefon, podobny do tego, którego używał Gordon Gekko w filmie „Wall Street”, ważył 2,5 funta i miał około stopy długości.

DynaTAC 8000X i moto z3 5G moto mod™
DynaTAC 8000X i moto z3 5G moto mod™

Porównaj to z iPhonem 14, który waży 6 uncji i ma niecałe sześć cali, lub z dowolną liczbą budżetowych smartfonów z Androidem, które kosztują 200-300 USD.

Dopiero w latach 90. XX wieku nowoczesny telefon komórkowy wystartował, ponieważ zmniejszył się i stał się znacznie bardziej przyjazny dla użytkownika. Według badania Pew Research Center z 2021 roku 97% Amerykanów posiada jakiś telefon komórkowy.

Kiedy nawiązywałem pierwsze publiczne połączenie komórkowe 3 kwietnia 1973 roku, wiedziałem, że to dopiero początek, a Motorola i cała branża mobilna wywołali właśnie rewolucję w komunikacji. Od tamtego czasu pojawiło się mnóstwo przełomowych innowacji, wiele z nich opracowała zresztą Motorola. Pierwsze półwiecze to dopiero rozgrzewka. Przed nami kolejne fascynujące odkrycia, które mają szansę zmienić ludzkość.

— powiedział Martin Cooper

W ciągu tych lat, które upłynęły od tej pierwszej rozmowy, Cooper napisał książkę o transformacyjnej sile telefonu komórkowego, założył firmy, odbył tournée z przemówieniami i występował w mediach.

Zbyt wielu inżynierów jest pochłoniętych tym, co nazywają technologią, gadżetami, sprzętem i zapominają, że całym celem technologii jest poprawa życia ludzi. Ludzie o tym zapominają, a ja muszę im przypominać. Staramy się poprawić ludzkie doświadczenia. Na tym polega technologia.

— powiedział Cooper.

Jednak patrząc wstecz na ostatnie 50 lat, Cooper w dużej mierze aprobuje to, dokąd zaprowadził nas telefon — powiedział, że postrzega postęp technologii jako pozytywny dla społeczeństwa.

Jestem optymistą. Wiem, że telefon komórkowy ma wady. Mamy ludzi, którzy się od tego uzależniają. Mamy ludzi przechodzących przez ulicę i rozmawiających przez telefony komórkowe. Ogólnie rzecz biorąc, myślę, że telefony komórkowe zmieniły ludzkość na lepsze i tak będzie w przyszłości.

– powiedział Cooper
50 lat telefonów komórkowych firmy Motorola
50 lat telefonów komórkowych firmy Motorola

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: CNN