Znaleziono sfinksy w Świątyni Milionów Lat

Archeolodzy odkryli 2 gigantyczne sfinksy w zaginionej Świątyni Milionów Lat, zbudowanej przez wielkiego faraona w Egipcie 3300 lat temu.

Posąg sfinksa odkryty w Luksorze (2022 rok)
Podczas renowacji świątyni w Luksorze w Egipcie odkryto dwa duże posągi sfinksów | fot. Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności

Podczas renowacji starożytnej egipskiej świątyni grobowej w Luksorze (Egipt) archeolodzy z Egiptu i Niemiec znaleźli dwa duże posągi sfinksów, które były zanurzone w wodzie. Świątynia Milionów Lat (eg. Deir El-Bahari) była ogromną świątynią grobową króla Amenhotepa III, który rządził około 3300 lat temu. Odnalezione posągi z wapienia mierzą około 8 metrów (26 stóp) długości i przedstawiają faraona w formie sfinksa. Jak podało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności, mitologicznego stworzenia o ciele lwa i ludzkiej głowy – posiadają nakrycie głowy z mangusty, królewską brodę i szeroki naszyjnik.

Król Amenhotep III był faraonem, który rządził Egiptem około 3300 lat temu. Był bogaty, posiadał mnóstwa złota, nadzorował pokojowy okres dobrobytu oraz rosnącej potęgi międzynarodowej.

Zespół znalazł również trzy popiersia z czarnego granitu bogini Sekhmet – bogini wojny, również związanej z uzdrawianiem, często przedstawianej w części jako lew. Jak poinformowało ministerstwo, pozostałości ścian i kolumn ozdobiono inskrypcjami przedstawiającymi sceny ceremonialne i rytualne.

Dr Horig Sorosian, szef misji egipsko-niemieckiej, powiedział w oświadczeniu, że duże sfinksy wskazują na lokalizację drogi procesji używanej do celebrowania różnych świąt. Po oczyszczeniu i odrestaurowaniu posągów archeolodzy znaleźli napis, który na piersi sfinksa głosił „ukochany boga Amona-Re”, nawiązując do boga słońca, często przedstawianego jako sfinks.

Granitowe popiersie bogini Sekhmet (Egipt, 2022)
Granitowe popiersie bogini Sekhmet | fot. Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności

Ogromna świątynia grobowa, zbudowana w pobliżu Nilu przez króla Amenhotepa III, została zniszczona podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło starożytny Egipt. Głównym przeznaczeniem świątyni grobowej było miejsce składania ofiar dla Amenhotepa III po jego śmierci i przeniesienie w zaświaty.

Egipskie napisy na pozostałościach muru lub kolumny | fot. Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności
Egipskie napisy na pozostałościach muru lub kolumny | fot. Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności

Projekt renowacji świątyni i Kolosów Memnona, dwóch masywnych kamiennych posągów faraona, rozpoczął się w 1998 roku pod nadzorem egipskiego ministerstwa turystyki.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności | Business Insider