Nie ufaj narzędziom do przycinania grafiki!

Narzędzia do przycinania, takie jak te w Dokumentach Google, pozwalają przeglądającym zobaczyć pełne, oryginalne obrazy.

Kadrowanie zdjęcia – oznaczenie obszaru dłońmi

Możliwe jest przycinanie obrazów w różnych aplikacjach komputerowych związanych z pracą. Wśród pakietów, które oferują taką możliwość są Google Workspace, Microsoft Office czy Adobe Acrobat. Możliwość cofnięcia wykadrowanych obrazów stwarza ryzyko dla tworzących, którzy mogą odnieść wrażenie, że przycięte materiały nie zawierają reszty oryginalnej, pozornie niewidocznej części.

Przeczytaj też: Pixelmator Pro może teraz usuwać kolorowe paski ze zdjęć niskiej jakości

Jedno z niebezpieczeństw polega na tym, że w przypadku niektórych programów odwrócenie przycinania jest możliwe dla przeglądających dokument, a nie tylko dla twórców lub redaktorów pliku. Oficjalne instrukcje obsługi, strony pomocy i materiały promocyjne mogą wspominać, że przycinanie jest odwracalne, ale ta dokumentacja czasami nie uwzględnia tego, że operacje te są odwracalne dla każdego, kto ogląda dany obraz lub dokument.

Na przykład, podczas gdy strona pomocy Google wspomina, że przycięty obraz można przywrócić do pierwotnej postaci, instrukcje są skierowane do właściciela dokumentu. „Jeśli chcesz cofnąć zmiany wprowadzone na zdjęciu”, czytamy na stronie pomocy, „zresetuj obraz z powrotem do jego oryginalnej postaci”. Strona nie określa, że jeśli czytelnik przegląda dokument Google utworzony przez kogoś innego i chce cofnąć zmiany wprowadzone na zdjęciu przez edytora, to również może zresetować obraz bez uprawnień do edycji dokumentu.

W przypadku użytkowników z uprawnieniami dostępu tylko do przeglądania po kliknięciu obrazu prawym przyciskiem myszy nie widzą opcji „Resetuj obraz”. Jednak w tej sytuacji wystarczy kliknąć obraz prawym przyciskiem myszy, wybrać opcję kopiuj, a następnie wkleić obraz do nowego dokumentu Google. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy wklejonego obrazu w nowym dokumencie pozwoli czytelnikowi wybrać „Resetuj obraz”. (Poniżej przykład, aby pokazać, jak działa odwrócenie kadrowania w tym przypadku.)

Przywrócenie wykadrowanego obrazu za pomocą funkcji „Resetuj obraz” w Dokumentach Google
Przywrócenie wykadrowanego obrazu za pomocą funkcji „Resetuj obraz” w Dokumentach Google

Oryginalny nieprzycięty obraz w dokumencie Google można również wyświetlić, pobierając wersję dokumentu „strona internetowa (.html, spakowana)”. Nieprzycięty obraz znajdzie się w folderze pobranych obrazów.

Przedsiębiorczy użytkownicy mają nawet napisany kod, który ułatwia oglądanie nieprzyciętych obrazów. W miejscach takich jak GitHub publikują skrypty, które można załadować do przeglądarek internetowych, aby domyślnie wyświetlać nieprzycięte obrazy w każdym możliwym do wyświetlenia dokumencie Google Doc.

Podczas gdy Microsoft Office, podobnie jak Google, pozwala na przycinanie obrazów, instrukcje zwracają uwagę, że pełne obrazy mogą zostać zachowane: „Przycięte części obrazu nie są usuwane z pliku i mogą być potencjalnie widoczne dla innych osób”. Instrukcje zawierają dodatkowe wskazówki dotyczące usuwania przyciętych fragmentów obrazu w aplikacjach.

Nieprzycięte wersje obrazów można zachować nie tylko w aplikacjach pakietu Office, ale także we własnych metadanych pliku. Zdjęcie zrobione nowoczesnym aparatem cyfrowym zawiera wszystkie rodzaje metadanych. Wiele plików obrazów rejestruje metadane tekstowe, takie jak marka i model aparatu lub współrzędne GPS, czyli miejsce gdzie wykonano zdjęcie. Niektóre zdjęcia zawierają również dane binarne, takie jak miniaturowa wersja oryginalnego zdjęcia, które mogą pozostać w metadanych pliku nawet po edycji zdjęcia w edytorze obrazów.

Obrazy i zdjęcia nie są jedynymi plikami cyfrowymi, które można odkadrować: niektóre dokumenty cyfrowe również mogą być nieprzycięte. Chociaż Adobe Acrobat ma narzędzie do przycinania stron, instrukcje wskazują, że „informacje są po prostu ukryte, a nie odrzucane”. Ręczne ustawienie marginesów na zero umożliwia przywrócenie wcześniej przyciętych obszarów w pliku PDF.

Kluczowym wnioskiem dla potencjalnych demaskatorów, osób ujawniających informacje i dziennikarzy pracujących z wrażliwymi źródłami jest – nigdy nie ufaj funkcjom przycinania oferowanym przez profesjonalne aplikacje oraz inne oprogramowanie i usługi do obróbki dokumentów i obrazów. Zawsze rozsądnie jest założyć, że operację przycinania można cofnąć — oryginał zostaje zachowany — lub odwracalny. Więc wykadrowanie zdjęcia z wrażliwymi danymi nie oznacza, że tych danych nikt nie zobaczy!

Obrazy i dokumenty należy dokładnie usunąć z metadanych za pomocą narzędzi takich jak ExifTool i Dangerzone. Ponadto wrażliwych materiałów nie należy edytować za pomocą narzędzi internetowych, ponieważ zawsze istnieje możliwość zachowania i ujawnienia oryginalnych kopii przesłanych materiałów.

W przypadku szczególnie wrażliwych materiałów, które wymagają przycięcia, najbezpieczniejszym podejściem może być wypróbowana analogowa metoda używania nożyczek :)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Intercept_
zdjęcie główne wykorzystane we wpisie z Depositphotos