„Plastikoza” to nowa choroba u ptaków wywołana mikroplastikiem

Naukowcy opisali nową chorobę zwaną plastikozą, spowodowaną przez połknięcie cząstek mikroplastiku przez morskie ptaki.

Ptaki morskie nad wysypiskiem śmieci(plastik)
fot. Depositphotos

Naukowcy opisali nową chorobę zwaną plastikozą, która jest bezpośrednio spowodowana – jak się domyślacie – plastikowymi odpadami w naszym środowisku. Chociaż choroba została dotychczas zidentyfikowana tylko w przewodzie pokarmowym ptaków morskich, skala problemu sugeruje, że może być rozpowszechniona u innych gatunków i znajdować się w różnych częściach ciała.

Może Cię zainteresować też: Po raz pierwszy znaleziono plastik w ludzkim krwiobiegu

Plastik jest jednym z najbardziej wszechobecnych materiałów we współczesnym świecie, nic więc dziwnego, że jest również jednym z najczęstszych zanieczyszczeń. Ogromne ilości tego materiału gromadzą się od Arktyki po Antarktydę, od najgłębszych rowów oceanicznych po najwyższe szczyty górskie. W ciałach ryb, ptaków, wielorybów, fok, zwierząt gospodarskich i ludzi wykryto mikroskopijne fragmenty plastiku, a zakres szkód biologicznych, jakie powodują, jest nadal badany.

W ramach nowego badania naukowcy z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej zbadali teraz zły wpływ na zdrowie gatunków ptaków morskich znanych jako burzyki mięsiste, które według wcześniejszych badań należą do najbardziej zanieczyszczonych plastikiem ptaków na świecie. W ten sposób zespół odkrył, że objawy ptaków były tak spójne i częste, że uzasadniały opisanie nowej choroby.

Plastikoza (ang. Plasticosis) ma swoją nazwę ze względu na podobieństwo do innych chorób zwłóknieniowych powodowanych przez materiały nieorganiczne, takich jak krzemica i pylica azbestowa. Drobne odłamki plastiku osadzają się w przewodzie pokarmowym ptaków, powodując przewlekłe stany zapalne i blizny, które prowadzą do wielu innych problemów.

Zespół odkrył, że narażenie na mikroplastik powoduje stan zapalny i blizny w pierwszej komorze żołądka, aż w końcu zaczyna się rozpadać. Może to zahamować gruczoły wydzielające związki trawienne, co może wpływać na zmniejszenie wchłaniania witamin i czynić osobniki bardziej podatnymi na infekcje i pasożyty. W skrajnych przypadkach pisklęta mogą umrzeć z głodu, ponieważ ich żołądki wypełniają się niestrawnym plastikiem.

U tych, które przeżyją, plastikoza wydaje się hamować ich wzrost. Większe ilości plastiku wiązały się z występowaniem mniejszej masy całkowitej i krótszymi skrzydłami u badanych ptaków.

Jak dotąd plastikoza została udokumentowana tylko w układach pokarmowych burzyków, ale biorąc pod uwagę powszechność zanieczyszczenia, zespół twierdzi, że jest prawdopodobne, że choroba dotyka również inne gatunki i może powodować podobne blizny w innych częściach ciała. Zbadanie tego może być ważnym krokiem dla przyszłych prac nad mikroplastikiem.

Badania zostały opublikowane w Journal of Hazardous Materials.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Natural History Museum
zdjęcie wykorzystane w nagłówku wpisu pochodzi z Depositphotos