Możliwe, że akcesoria USB-C do iPhone’a 15 będą wymagały certyfikacji

Program MFi Apple’a może ograniczyć dostęp akcesoriów do USB-C tylko do tych certyfikowanych dla iPhone’a 15.

Apple MFi Program - badges

Według plotek Apple wznawia program Made For iPhone (MFi), pomimo prawdopodobnego przejścia ze złącza Lightning na USB-C w iPhonie 15. Apple wymaga od zewnętrznych producentów akcesoriów uiszczenia opłaty za uzyskanie certyfikowanego dostępu do wybranych części i technologii, takich jak na przykład złącze Lightning. Ten system nazywa się programem Made For iPhone i miał zniknąć wraz z wprowadzeniem USB-C, ale coraz częściej pojawiające się doniesienia wskazują, że wcale nie musi tak być.

Według doniesień ShrimpApplePro na Twitterze, Apple będzie wymagać certyfikacji MFi dla produktów podłączanych do iPhone’a 15 przez złącze USB-C. Miało to być potwierdzone przez źródło, podając, że Foxconn zajmuje się masową produkcją akcesoriów, takich jak słuchawki EarPods i kable z certyfikatem. Jest też jasna strona tej informacji — niektóre produkty z certyfikatem MFi innych firm są tańsze niż oficjalne produkty Apple’a.

W odpowiedziach Shrimp stwierdza, że Apple ograniczy prędkość transmisji danych i ładowania dla kabli bez certyfikatu, które zostaną podłączone do iPhone’a. Wydaje się, że będzie to dozwolone, ponieważ Apple będzie współpracować z UE, aby przejść na USB-C, ale wprowadza własne ograniczenie.

Chociaż może się to wydawać wrogim dla konsumentów posunięciem ze strony Apple’a, istnieją powody, dla których firma może chcieć przeprowadzać proces certyfikacji. Oczywiście Apple może zarobić trochę pieniędzy na pobieraniu opłat za certyfikowane części i technologię, ale konsumenci będą mieli również większe zaufanie do kupowania produktów, o których wiedzą, że będą bezproblemowo współpracować z iPhone’em.

Przeczytaj też: iPhone 15 może zaskoczyć żywotnością baterii

Pomimo wszystkich pochwał, jakie USB-C otrzymuje za swoje uniwersalne złącze, jest z nim również wiele problemów. Niemal niemożliwe jest stwierdzenie, czy jakikolwiek kabel kupiony w markecie czy internecie, potencjalnie nie uszkodzi produktu, jeśli zostanie podłączony w nieoczekiwany sposób.

To nie pierwszy raz, gdy ktoś zasugerował, że Apple będzie kontynuować program MFi. Został on wcześniej wspomniany na Weibo, ale po raz pierwszy zabrał głos wiarygodne źródło przecieku.

ShrimpApplePro ma przyzwoitą historię dotyczącą udostępniania nieoficjalnych informacji na temat produktów Apple’a. Na przykład Shrimp słusznie zapowiedział, że Apple Watch Series 8 nie zostanie przeprojektowany, a jedna z plotek dotycząca wymiarów iPhone’a 14 Pro była dość dokładna.

Oczekuje się, że iPhone 15 i iPhone 15 Pro zostaną wprowadzone na rynek we wrześniu 2023 roku. Cała linia prawdopodobnie będzie wyposażona w złącze USB-C i Dynamic Island, chociaż modele Pro z pewnością będą miały ekskluzywne funkcje i ulepszenia, takie jak procesor A17.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: AppleInsider