Google pracuje nad przeglądarką pod iOS-a, która może łamać zasady App Store

Deweloperzy Google Chromium pracują nad eksperymentalną przeglądarką internetową na urządzenia z systemem iOS, która łamałaby ograniczenia silnika przeglądarki Safari od Apple’a.

Google Chrome icon (z ikonę Webkit Apple w środku)

Jak donosi The Register eksperymentalna przeglądarka, nad którą aktywnie pracują programiści, wykorzystuje silnik Blink firmy Google. Jednak gdyby Google próbowało opublikować ją w sklepie z aplikacjami App Store, nie przeszłaby procesu przeglądu aplikacji Apple. Zasady sklepu App Store firmy Apple stanowią, że aplikacje przeglądarki na urządzenia z systemami iOS i iPadOS muszą korzystać z wbudowanego silnika przeglądarki WebKit. Oznacza to, że podczas gdy przeglądarki takie jak Chrome i Microsoft Edge są oparte na Chromium pod systemami macOS i Windows, ich odpowiedniki na iOS-a są zmuszone do korzystania z WebKit firmy Apple, przez co zachowują się podobnie do Safari.

Przeczytaj także: Chrome będzie mniej zasobożerny?

Na podstawie widocznego zatwierdzenia kodu aplikacja rzekomo wygląda jak początek alternatywnej kompilacji przeglądarki i nadal brakuje jej niektórych kluczowych funkcji na tym wczesnym etapie. Google twierdzi, że aplikacja jest jedynie „eksperymentalnym prototypem […] mającym na celu zrozumienie pewnych aspektów wydajności na iOS-ie” i „nie będzie dostępna dla użytkowników i będziemy nadal przestrzegać zasad Apple”.

Mimo to eksperymentalny projekt przeglądarki Google na iOS-a może być oznaką, że firma spodziewa się zmian w zasadach platformy Apple, które umożliwiłyby jej wypuszczenie przeglądarki opartej na własnym silniku.

Ograniczenia dotyczące silników przeglądarek Apple są przedmiotem rosnącej kontroli antymonopolowej, ostatnio prowadzonej przez administrację Bidena, która zaleciła uchwalenie nowych przepisów zakazujących firmom „strażnikom”, takim jak Apple, zakazywania alternatywnych silników przeglądarek na swojej platformie.

Podobne zalecenia wydały organy antymonopolowe w Wielkiej Brytanii, Australii i Japonii. Oczekuje się, że ustawa o rynkach cyfrowych Unii Europejskiej zmusi Apple do zezwalania na sklepy z aplikacjami innych firm i zniesienia ograniczeń silnika przeglądarki już w przyszłym roku. Co najmniej, aktywny projekt oznacza, że Google miałby znaczną przewagę nad rozwojem przeglądarki opartej na Blink pod iOS-em, jeśli taka mogłaby być dystrybuowana w przyszłości.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Macrumors | The Register | Google