Chrome będzie mniej zasobożerny?

Nadchodząca funkcja Google Chrome pomoże oszczędzać baterię przy wielu otwartych kartach – inne przeglądarki oparte o Chromium również mogą to wprowadzić.

Logo Chrome z wkomponowanymi stykami procesora

Przeglądarka Google Chrome może wkrótce stać się mniej zasobożerna, zwłaszcza przy otwartych wielu kartach w tle. Niedawno odkryta funkcja w kompilacji deweloperskiej ma poprawiać żywotność baterii urządzeń mobilnych, a być może nawet zwiększy wydajność na starych, słabszych komputerach PC. Chrome jest zdecydowanie najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie, chociaż zyskała również reputację pochłaniacza zasobów systemowych. To może się wkrótce zmienić za sprawą nowo testowanej funkcji, która poprawi żywotność baterii podczas korzystania z wielu kart pod Chrome’em na wszystkich platformach.

Obecnie Chrome pozwala stronom internetowym na uruchamianie kodu JavaScript tylko raz na minutę, jeli nie korzystamy z nich przez ponad pięć minut, co zasadniczo powoduje uśpienie nieaktywnych kart.

Serwis About Chromebooks wykrył nową flagę o nazwie „Quick intensive timer throttling of loaded background pages” (z ang. szybkie intensywne ograniczanie czasu ładowania załadowanych stron w tle) w systemie Chrome OS 105 (kanał deweloperski). Ta funkcja zmienia domyślny pięciominutowy okres oczekiwania na zaledwie 10 sekund, podobno poprawiając czas procesora o około 10 procent.

Ta poprawa nie oznacza, że ​​uzyskasz 10-procentowy wzrost żywotności baterii, ponieważ procesor to tylko ułamek całkowitego zużycia energii przez system. Niemniej może to stanowić zauważalną poprawę, w zależności od liczby otwartych kart i tego, jak nieefektywnie zakodowane są odwiedzane witryny.

Zrzut ekranu nowej funkcji „Quick intensive timer throttling of loaded background pages”
Zrzut ekranu nowej funkcji „Quick intensive timer throttling of loaded background pages”

Funkcja powinna pojawić się za kilka miesięcy dla użytkowników przeglądarki Chrome na wszystkie systemy operacyjne, w tym Windows, Chrome OS, Linux, macOS i Android. Inne przeglądarki oparte na Chromium, takie jak Microsoft Edge i Opera, mogą również zdecydować się na wdrożenie zmiany, biorąc pod uwagę, że Edge ma już tryb wydajności, który działa podobnie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: About Chromebooks | TechSpot
źródło wykorzystanej grafiki: Business card id card vector created by freepik – www.freepik.com