Nowe strony w Google z opóźnieniem – wyszukiwarka ma awarię

Google potwierdziło problem z indeksowaniem nowo opublikowanych stron i wpisów – chwilowo nie zobaczymy ich w wyszukiwarce i Wiadomościach Google.

Google Search Central

Google potwierdziło, że występuje problem z indeksowaniem w wyszukiwarce, powodujący, że w wielu witrynach nowe artykuły i strony pozostają poza zasięgiem użytkowników. We wpisie na Twitterze Google twierdzi, że wyszukiwarka albo nie indeksuje, albo bardzo powoli indeksuje „dużą liczbę witryn” w ciągu ostatnich kilku godzin. Search Engine Roundtable po raz pierwszy zgłosił awarię , a problem zaczął się prawdopodobnie około godziny 13:00 czasu polskiego.

Problem dotyczy praktycznie wszystkich witryn w internecie, a nowo opublikowane strony nie wyświetlają się w wyszukiwarce Google. Problem jest szczególnie dotkliwy dla organizacji prasowych i portali horyzontalnych, ponieważ publikowane artykuły prasowe nie pojawiają się zarówno w wyszukiwarce, jak i w Wiadomościach Google (Google News).

Niektóre główne witryny, które w ciągu ostatniej godziny nie wyświetlały żadnych nowych stron/artykułów, to m.in. The New York Times, The Verge i inne. W Polsce również nie widać nowych wpisów od portali takich jak Onet, Gazeta, Interia czy innych. Ostatnio zaindeksowane newsy są sprzed 3-5 godzin.

Jeśli jesteś webmasterem, możesz sprawdzić swoje witryny, przechodząc do wyszukiwarki Google, wpisując „site:[nazwa].[rozszerzenie]” i filtrując wyniki do ostatniej godziny lub skorzystać z Search Console.

Wydaje się możliwe, że jest to związane z większą awarią w Google’u. W ciągu ostatnich kilku godzin zauważono również, że w Google Weather wystąpiła częściowa awaria Androida i Asystenta Google, a raportowanie Google AdSense również wydaje się opóźnione.

Nie ma jasnego harmonogramu, kiedy ten problem może zostać naprawiony, ale Google obiecuje aktualizację „w ciągu 12 godzin”. Warto zauważyć, że problemy z indeksowaniem są stosunkowo powszechne w wyszukiwarce Google, z kilkoma podobnymi awariami w ciągu ostatnich kilku lat. Dzisiejsza awaria wydaje się jednak szczególnie powszechna.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9TO5Google | Google Search Central