Policja poszukuje sprawcy – wizerunek stworzono na podstawie DNA!

Po raz pierwszy w Polsce wykorzystano badania genetyczne amerykańskiej firmy Parabon do stworzenia wizerunku sprawcy w oparciu o DNA.

Przykładowy wizerunek Snapshot, który przyczynił się do schwytania sprawcy w USA
Przykładowy wizerunek Snapshot, który przyczynił się do schwytania sprawcy w USA | Snapshot DNA Analysis (Parabon)

Zaawansowane badania genetyczne amerykańskiej firma Parabon NanoLabs pozwalają na przewidywanie cech wyglądu zewnętrznego i pochodzenia osoby na podstawie DNA zabezpieczonego na miejscu zbrodni. Dzięki temu Policja opublikowała przewidywany wizerunek sprawcy zabójstwa kobiety w parku „Na Zdrowiu”. Osoby, które dostarczą cennych informacji i tym samym przyczynią się do schwytania zabójcy mogą otrzymać nawet 70.000 zł nagrody.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi poszukują sprawcy zabójstwa kobiety, do którego doszło 4 grudnia 2020 roku w Łodzi, około godziny 18.30, w łódzkim Parku „Na Zdrowiu”. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Łodzi. W sprawie przesłuchano do tej pory blisko 1500 osób i wykonano setki badań, a także innych czynności procesowych oraz tych o charakterze niejawnym.

Wizerunek podejrzanego mężczyzny został stworzony przez Laboratorium Parabon Nanolabs z USA przy wykorzystaniu zaawansowanych badań genetycznych. Metoda ta pozwoliła wykorzystać pozyskany materiał DNA do stworzenia obrazu kompozytowego tzw. Snapshot, ilustrującego przewidywany wygląd sprawcy zabójstwa. Nie jest to portret pamięciowy ani zdjęcie!

Należy pamiętać, że kompozyty – wizerunki Snapshot – są naukowym przybliżeniem wyglądu opartym na DNA i nie muszą być jego wiernym odwzorowaniem. Czynniki środowiskowe takie jak palenie, picie alkoholu, dieta, a także inne czynniki, takie jak zarost, fryzura, blizny nie mogą być przewidywane na podstawie DNA. Mogą one powodować dalsze różnice między przewidywanym a rzeczywistym wyglądem. Kompozyty stanowią przewidywaną ilustrację cech człowieka, nie są fotografią.

Prawdopodobny wiek sprawcy w chwili popełnienia czynu to około 30-33 lata ±5 lat (na podst. badań LK KWP w Łodzi). Ma on jasną skórę z niewielką ilością piegów, oczy orzechowe/brązowe, włosy brązowe, pochodzi z Europy Południowo-Wschodniej.

Wizerunek mężczyzny poszukiwanego przez polską Policję:

Wyniki prognozy Snapshot – raport fenotypowy – przewidywany wizerunek poszukiwanego sprawcy
Wyniki prognozy Snapshot – raport fenotypowy – przewidywany wizerunek poszukiwanego sprawcy | Snapshot DNA Analysis | Policja

W komunikacie Policja zwraca się do wszystkich, którzy mogą zidentyfikować tego mężczyznę, o kontakt z policjantami wojewódzkiej komendy w Łodzi. Można przyjść osobiście na ul. Lutomierską 108/112 lub zadzwonić pod nr tel. +47 841 45 05 lub nr kom. 798 030 848. Policja ma nadzieję, że ta informacja trafi do dużej liczby osób i dzięki tej metodzie uda się skutecznie schwytać zabójcę,

Za wskazanie sprawcy przewidziano nagrodę w wysokości 70 tys. złotych pochodzącą ze środków Policji oraz  rodziny ofiary zabójstwa !

Więcej informacji można znaleźć w aktualnych komunikatach Policji:

Parabon Snapshot DNA Phenotyping

Metoda Parabon® Snapshot® DNA Phenotyping jest wykorzystywana z powodzeniem w postępowaniach prowadzonych w Stanach Zjednoczonych z wynikiem pozytywnych identyfikacji 184 osób. Część dotyczyła nierozwiązanych spraw nawet sprzed 25 lat.

Zobacz inne przykładowe wizerunki, które stworzono ta metodą na potrzeby spraw kryminalnych w Stanach Zjednoczonych:

Przykłady stworzonych wizerunków metodą Parabon® Snapshot® DNA Phenotyping
Inne przykłady stworzonych wizerunków metodą Parabon® Snapshot® DNA Phenotyping w USA

Przeczytaj również: Kompletna sekwencja ludzkiego genomu poznana!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródła: Polska Policja | Parabon