Chińska policja używa okularów do rozpoznawania twarzy

W chińskiej policji, funkcjonariusze zaczęli używać inteligentnych okularów z funkcją rozpoznawania twarzy i identyfikacji potencjalnych podejrzanych.

Chińska policja używa okularów z funkcją rozpoznawania twarzy

Chiny działają w największym na świecie państwie nadzoru z około 170 kamerami CCTV, ale kontrola ma sięgnąć do linii wzroku policjantów, dzięki inteligentnym okularom prewencyjnym!

Specyfikacja urządzenia wygląda podobnie jak w przypadku Google Glass, ale z tą różnicą, że służy do identyfikacji potencjalnych podejrzanych. Urządzenie łączy się z centralną bazą danych w Chinach, aby wykorzenić potencjalnych przestępców za pomocą funkcji rozpoznawania twarzy.

Funkcjonariusze mogą zidentyfikować podejrzanych w tłumie poprzez zrobienie zdjęcia i przeanalizowanie go z główną bazą danych. Poza imieniem i nazwiskiem, oficerowie mogą otrzymać niemal natychmiast adres takiej osoby.

Chińskie media państwowe informują, że technologia ułatwiła już chwytanie siedmiu osób, a podobno znaleziono 35 innych osób posługujących się fałszywymi dokumentami.

Okulary wykorzystywane są w Zhengzhou, stolicy centralnej prowincji Henan, gdzie wykorzystano je do nadzorowania podróży samolotem i pociągiem. Z okazji Chińskiego Nowego Roku, podczas największej na świecie migracji ludzi, która ma nadejść jeszcze w tym miesiącu, okulary te mogą służyć do nadzorowania setek milionów ludzi podróżujących po kraju i poza nim w okresie świątecznym.

W wielu kręgach krytykowano Chiny za sposób wykorzystania bazy danych i technologii rozpoznawania twarzy w odniesieniu do mniejszości etnicznych. System zastosowany w Xinjiang – prowincji z populacją około 10 milionów muzułmanów (Ujgurów), ma podobno informować władze, kiedy określone jednostki wychodzą poza dom lub miejsce pracy.

źródło: Engadget, BBC