Użytkownicy Apple’a mogą wkrótce pożegnać się z CAPTCHA

W najnowszych wersjach systemów operacyjnych firmy Apple automatyczna weryfikacja pomoże nam uwolnić się od irytujących obrazków CAPTCHA.

Automatyczna weryfikacja (bez CAPTCHA) pod systemem iOS 16
Automatyczna weryfikacja (bez CAPTCHA) pod systemem iOS 16

Firma Apple opracowała automatyczną weryfikację (Private Access Token), aby umożliwić użytkownikom iPhone’a, Maca i iPada ominięcie irytujących testów z obrazkami CAPTCHA, których używają strony internetowe, aby potwierdzić, że ktoś jest człowiekiem, a nie botem. Cloudflare i Fastly, duże firmy zajmujące się przetwarzaniem w chmurze, które obsługują mnóstwo stron internetowych, są już zaangażowane w ten projekt, aby wdrożyć nowy system. Oznacza to, że już tej jesieni użytkownicy urządzeń Apple’a prawdopodobnie pożegnają się z CAPTCHA, dzięki automatycznej weryfikacji i prywatnym tokenom dostępu.

Zobacz także: reCAPTCHA v3 sama wykryje, czy nie jesteś robotem

Wszyscy są poirytowani, gdy za każdym razem gdy chcą się zalogować, dodać komentarz lub wysłać wiadomość z formularza internetowego, widzą za każdym razem grupę zdjęć, z których muszą wybrać określone obrazki. Tak chodzi o tę uporczywą sygnalizację świetlną, wzgórza, mosty, łodzie lub przejścia dla pieszych.

CAPTCHA (czyt. kæp.tʃə) , wymyślony akronim od Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart (w języku polskim: Całkowicie zautomatyzowany publiczny test Turinga, aby odróżnić komputery od ludzi) to rodzaj testu typu wyzwanie-odpowiedź używany w informatyce w celu ustalenia, czy użytkownik jest człowiekiem.

Termin ten został wymyślony w 2003 roku przez Luisa von Ahna, Manuela Bluma, Nicholasa J. Hoppera i Johna Langforda. Najpopularniejszy typ CAPTCHA (wyświetlany jako wersja 1.0) został po raz pierwszy wynaleziony w 1997 roku przez dwie grupy pracujące równolegle. Ta forma CAPTCHA wymaga od kogoś prawidłowej oceny i wprowadzenia sekwencji liter lub cyfr widocznych w zniekształconym obrazie wyświetlanym na ekranie. Ponieważ test jest podawany przez komputer, w przeciwieństwie do standardowego testu Turinga nadzorowanego przez człowieka, CAPTCHA jest czasami określany jako odwrócony test Turinga. [za Wikipedią]

Są to testy wizualne, które ludzie mogą przejść, ale obecne programy komputerowe nie. Trzymają z dala boty. I chociaż są niezbędne, są również powolne i uciążliwe.

Rozwiązaniem Apple są Private Access Tokens, które będą częścią iOS 16, macOS Ventura i iPadOS 16. Cyfrowe tokeny pozwalają stronom internetowym identyfikować „żądania z legalnych urządzeń i osób”, według producenta Maca.

Apple Privacy Pass Protocol (schemat działania)
Apple Privacy Pass Protocol (schemat działania)

Apple obiecuje, że nowa technologia firmy pozwoli użytkownikom „ominąć CAPTCHA w aplikacjach i w internecie, umożliwiając iCloud automatyczną i prywatną weryfikację urządzenia i konta”. Zamiast rozwiązywać zagadkę, urządzenie użytkownika automatycznie potwierdzi, że jest człowiekiem, a nie botem.

Dla użytkowników proces ten nazywa się automatyczną weryfikacją

W tej technologii tokeny dostępu prywatnego umożliwiają automatyczną weryfikację. Niestety ta funkcja nie zastąpi całkowicie CAPTCHA bez wsparcia programistów aplikacji i stron internetowych. Deweloperzy muszą wbudować tokeny dostępu prywatnego na swoich stronach internetowych lub w aplikacjach, aby automatyczna weryfikacja była dostępna i zadziałała. Jeśli aplikacja lub strona internetowa nie będzie miała zaimplementowanego tego mechanizmu, użytkownik Maca lub iPhone’a musi i tak przejść przez test CAPTCHA.

Fakt, że Apple zdołała wzbudzić wczesne zainteresowanie ze strony dwóch dużych firm zajmujących się przetwarzaniem w chmurze, pokazuje, że technologia ma duży potencjał do rozpowszechnienia się.

Nawet jeśli ta technologia dopiero stawia pierwsze kroki, mogą ją wypróbować użytkownicy, którzy mają wersję beta systemu iOS 16, macOS Ventura lub iPadOS 16. Można ją aktywować przechodząc do aplikacji Ustawienia ➔ [Nazwa użytkownika] ➔ Hasło i ochrona, aby upewnić się, że automatyczna weryfikacja jest włączona. Po prostu warto być gotowym.

Obejrzyj, jak działa nowy mechanizm oraz docelowe rozwiązanie na poniższym wideo pochodzącym z tegorocznej konferencji WWDC 2022:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Developer| Cult of Mac