W sieci ułudy: Śmierć, kłamstwa i internet

Spisek, oszustwo, przemoc, morderstwo – wirtualne zbrodnie szybko mogą stać się rzeczywistością i przynieść konsekwencje tak globalne, jak sama sieć.

Serial dokumentalny „W sieci ułudy: Śmierć, kłamstwa i internet”

W sześcioczęściowym antologicznym serialu dokumentalnym Imagine zatytułowanym W sieci ułudy: Śmierć, kłamstwa i internet (tyt. oryg. Web of Make Believe: Death, Lies and the Internet) Brian Knappenberger bada technologię i przestępczość. Serial zadebiutował w serwisie Netflix 15 czerwca 2022 roku. Odcinki obejmują miedzy innymi „Śmierć od SWAT” o ​​konsekwencjach „pacnięcia” – techniki nękania, która polega na tym, że osoba składa fałszywy raport policji przeciwko niewinnemu celowi – oraz „Morderstwo w Waszyngtonie” o spiskach wokół morderstwa Seth Rich (z 2016 roku), zamordowanego pracownika Komitetu Narodowego Demokratów, którego śmierć została wykorzystana przez prawicowych aktywistów do pomocy w oczyszczeniu z ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku.

Zobacz także: „Jak zostać tyranem” — dokumentalna opowieść o 6 dyktatorach

W sieci ułudy: Śmierć, kłamstwa i internet to zbiór historii zebranych przez lata tworzenia filmów o świecie technologii — mówi Knappenberger. „Zawsze interesowało mnie, jak technologia zmienia życie zwykłych ludzi oraz jak zmienia się nasza percepcja i mózg. Wielkie pytania wiszą nad wszystkimi tymi historiami, ale główny nacisk kładzie się na życie i wydarzenia ludzi złapanych w tej sieci. Nie wszystko jest złe — wraz z niebezpieczeństwami pojawiają się nowe możliwości — ale historie przybierają zaskakujący obrót, ponieważ prawdy, które sobie mówimy, często nie są prawdziwe.

Dokumenty, które również wyprodukowała firma Luminant Media, zawierają trzy oddzielne historie ludzi złapanych w mroczną i pokręconą sieć współczesnej dezinformacji i cyfrowego oszustwa. Odcinek „Nie jestem nazistką” jest o kobiecie, która opowiada o swojej drodze do stania się rzecznikiem mowy nienawiści białych nacjonalistów. Jej praca kończy się głośną przemocą i morderstwem. Tymczasem „Seksszantaż” przedstawia kilka kobiet, które wspominają swoje wstrząsające doświadczenia z haniebnymi próbami wirtualnego szantażu jednego z mężczyzn, mającymi na celu pozyskanie wrażliwych materiałów seksualnych. „The Stingray” to dwuczęściowy odcinek o wprawnym duecie hakerskim, który ponownie analizuje cyberprzestępczość, która wylądowała na celowniku organów ścigania.

„Podróż bezcielesna w wirtualnym świecie nie oznacza, że ​​jesteśmy oddzieleni od konsekwencji w świecie rzeczywistym” – mówi Knappenberger. „Nasze życie nadal toczy się w świecie fizycznym, nawet jeśli nasze umysły są pogrążone w dezinformacji. Od strzelaniny w Buffalo, która głosi rasistowską ideologię „zastąpienia”, po skutki dezinformacji na demokrację uwidocznione w ostrej wojnie informacyjnej obok bomb na Ukrainie – jak ta sieć dezinformacji odbija się echem w naszym współczesnym życiu?

W sieci ułudy to pierwsza współpraca Knappenbergera z Imagine Documentaries — działem literatury faktu należącej do Imagine Entertainment Briana Grazera i Rona Howarda — oraz jego piąty projekt Netflixa, w tym „Procesy Gabriela Fernandeza” i „Punkt zwrotny: 9/11 i wojna o terrorze„.

Opisy odcinków serialu W sieci ułudy: Śmierć, kłamstwa i internet:

 • Śmierć od SWAT 62 min
  Pewien gracz online dzwoni pod numer alarmowy, aby zwabić oddziały SWAT do domów niewinnych ludzi. Jego żart przeradza się w tragedię.
 • Morderstwo w Washington D.C. 63 min
  Morderstwo członka sztabu wyborczego w 2016 roku wywołuje mnóstwo nieuzasadnionych teorii spiskowych, a rodzina zmarłego wciąż czeka na wyjaśnienie tragedii.
 • Nie jestem nazistką 64 min
  Pewna kobieta opowiada, jak została promotorką mowy nienawiści białych nacjonalistów, czego efektem były groźne zamieszki i zabójstwo.
 • Seksszantaż 54 min
  Kilka kobiet wspomina ohydne próby wirtualnego szantażu ze strony mężczyzny, który chciał uzyskać od nich treści o charakterze erotycznym.
 • Stingray: część 1 46 min
  Od podrabiania zabawek po bardzo realne oszustwa podatkowe – dwóch hakerów wspomina cyberprzestępstwa, którymi przyciągnęli uwagę organów ścigania.
 • Stingray: część 2 52 min
  FBI wzmaga pościg za nieuchwytnym hakerem, ale ten wkrótce przechyla szalę zwycięstwa na swoją stronę, kwestionując legalność kluczowego narzędzia w śledztwie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix | Variety