Nadawcy komercyjni protestują przeciwko nierównemu traktowaniu

Wczoraj pojawiło się oficjalne stanowisko nadawców komercyjnych wobec zmiany harmonogramu refarmingu i faworyzowaniu telewizji publicznej.

Logotypy nadawców komercyjnych na ekranie telewizora (Polsat, TVN, TV Puls, Kino Polska)
fot. FreePik.com

W marcu tego roku pojawiła się informacja, że Telewizja Polska SA czasowo utrzyma nadawanie programów emitowanych na MUX-3 w dotychczasowym standardzie DVB-T/MPEG-4. Decyzja została podjęta ze względu obecną sytuację geopolityczną wynikającą ze zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz nasilonej polityki dezinformacyjnej o zasięgu międzynarodowym. Wniosek został złożony przez Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), który został rozpatrzony pozytywnie – Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podjął decyzję o przesunięciu w czasie zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC ale tylko dla kanałów nadających na MUX-3, czyli dla TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info, TVP Sport oraz TVP Historia.

Od 27 czerwca 2022 roku wszystkie pozostałe kanały na pozostałych multipleksach będą nadawane w całej Polsce już w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Kanały z ograniczonym dostępem w naziemnej telewizji cyfrowej po refarmingu UKE to: Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, Eska TV, Polo TV, Fokus TV, TVN, TVN 7, TTV, TV Puls, Puls 2, Stopklatka.

  • Multipleks 1 (MUX-1): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, Fokus TV, TV Trwam, TVP ABC, Stopklatka TV.
  • Multipleks 2 (MUX-2): TV4, TV6, Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2.
  • Multipleks 3 (MUX-3): TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD, TVP Info HD.
  • Multipleks 8 (MUX-8): Metro, TVP Kultura HD, Zoom TV, TVP Kobieta, Telewizja WP, Nowa TV.

Nie dziwi więc fakt, że pozostałe stacje czują się pokrzywdzone, ponieważ ich sygnał nie dotrze do osób, które nie posiadają przystosowanego do odbioru w nowym standardzie odbiornika.

We wspólnym oświadczeniu nadawców komercyjnych czytamy:

27 czerwca zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2.

Oznacza to, że proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych.

W efekcie nadawcy przeciwstawiają się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawią dużą część widzów naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) dostępu do kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną.

Nadawcy zapowiedzieli, że będą walczyć o swoje i widzów prawa oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Telewizja Naziemna | oświadczenie nadawców komercyjnych
źródło grafiki: Makieta zdjęcie utworzone przez rawpixel.com – pl.freepik.com