Nadchodzi mObywatel 2.0 z płatnościami mobilnymi

Podczas kolejnej edycji wydarzenia Impact’22 w Poznaniu, minister Janusz Cieszyński przedstawił plany rozwoju e-usług na nadchodzący rok.

Zrzuty ekranów z aplikacji mObywatel

Minister Cieszyński zapowiedział nową wersję publicznej aplikacji mobilnej – mObywatel 2.0, która już teraz nazywana jest przez twórców cyfrową rewolucją. Podkreślił, że mObywatel 2.0 jest to filozofia, strategia rozwoju e-usług, z których Polacy bardzo chętnie korzystają i dodał, że nowa aplikacja pozwoli załatwiać sprawy urzędowe od początku do końca za pomocą smartfona. Wraz z jej wprowadzeniem wejdą w życie przepisy, które zagwarantują, że mObywatel będzie respektowany przez wszystkie instytucje państwowe.

Może Cię zainteresować także: Z aplikacji mObywatel korzysta już 7,5 mln obywateli

Nowa wersja aplikacji mObywatel 2.0 ma być przede wszystkim dużym ułatwieniem dla obywateli, którzy za pomocą e-usług nie będą musieli chodzić do urzędów lecz za pomocą smartfona w szybki i wygodny sposób, będą mogli korzystać z jeszcze większej gamy e-usług. Jak pokazują statystyki Polacy chętnie korzystają z płatności mobilnych (10 mln Polaków). Jak zapowiedział minister Janusz Cieszyński Rząd planuje, aby umożliwić takie płatności również w urzędach. 

Podobnie jak w przypadku upowszechnienia płatności bezgotówkowych w urzędach, teraz w każdej jednostce sektora finansów publicznych będzie można korzystać z płatności online – bez opłat dla obywatela i prowizji dla urzędu.

Co nowego w aplikacji mObywatel 2.0?

mObywatel 2.0 to przede wszystkim:

  • mobilne płatności,
  • pełnomocnictwa, np. do odebrania dziecka z przedszkola lub listu na poczcie,
  • natychmiastowe prawa jazdy (0,3 sekundy- tyle mniej więcej ma wynosić czas oczekiwania na prawo jazdy po zdanym egzaminie, zanim odbierzemy je w urzędzie, pojawi się ono w naszym cyfrowym portfelu na dokumenty, cyfrowe teczki kierowców, cyfrowy wniosek, Centralna Ewidencja Kierowców 2.0).

Więcej informacji na temat mobilnej aplikacji mObywatel można znaleźć na gov.pl/web/mobywatel.

Aplikację mobilną mObywatel pobierzesz bezpłatnie ze sklepów App Store i Google Play:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Cyfryzacja KPRM