Ile promieniowania emitują popularne smartfony?

Sprawdź najnowszą infografikę przedstawiającą wartości promieniowania ☢️ popularnych smartfonów dostępnych na rynku.

Ile promieniowania emitują popularne modele smartfonów?

Smartfony stały się integralną częścią naszego codziennego życia. Od pracy i szkoły po codzienne zadania, te przenośne urządzenia przeniosły wszystko w nasze dłonie. Większość ludzi spędza na telefonie od 5 do 6 godzin dziennie. A biorąc pod uwagę, że nasze telefony emitują niewielką ilość promieniowania, każdego dnia narażamy się na promieniowanie przez wiele godzin. Ale każdy model smartfona emituje różne ilości promieniowania.

Przeczytaj także:

Za pomocą danych zebranych przez niemiecki Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem (Bundesamt für Strahlenschutz ) serwis VisualCapitalist zwizualizował emisję promieniowania niektórych popularnych modeli smartfonów dostępnych obecnie na rynku.

Smartfony i inne urządzenia mobilne emitują niewielkie ilości promieniowania o częstotliwości radiowej (RF). Ludzie mogą pochłaniać to promieniowanie, gdy smartfon jest używany lub leży uśpiony w dowolnym miejscu w pobliżu ich ciała.

Parametrem używanym do pomiaru emisji promieniowania telefonu jest współczynnik absorpcji swoistej (SAR). Jest to jednostka miary, która reprezentuje ilość energii elektromagnetycznej pochłoniętej przez ciało podczas korzystania z urządzenia mobilnego. Mierzy się ją w Watach na kilogram. Rada Unii Europejskiej ustaliła normy promieniowania dla telefonów komórkowych na 2,0 W/kg, mierzone na 10 g tkanki pochłaniającej najwięcej sygnału.

Wartości SAR są obliczane przy uchu (mówiąc przez telefon) i przy ciele (trzymanym w kieszeni). Na potrzeby tego artykułu wykorzystano te pierwsze obliczenia.

Smartfony o najwyższym poziomie emisji promieniowania

Motorola Edge ma najwyższą wartość emisji promieniowania SAR równą 1,79 Wata promieniowania na kilogram. To znacznie więcej niż większość innych modeli smartfonów dostępnych obecnie na rynku.

Na drugim miejscu znajduje się Axon 11 5G firmy ZTE z 1,59 W/kg, a na trzecim miejscu plasuje się OnePlus 6T z 1,55 W/kg. Sony Experia AX2 Plus z 1,41 W/kg oraz Google Pixel 3 XL i 3A XL z 1,39 W/kg dopełniają pierwszą piątkę.

Oto 10 smartfonów, które emitują najwyższy poziom promieniowania:

Smartfony emitujące najwięcej promieniowania SAR (2021)

Smartfony o najniższym poziomie promieniowania

Teraz, gdy wyszczególniliśmy potencjalnie najgorszych przestępców, spójrzmy na smartfony o najniższym poziomie emisji promieniowania. Smartfon z najniższą wartością SAR to ZTE Blade V10 z 0,13 Wata promieniowania na kilogram.

Urządzenia mobilne firmy Samsung niosą ze sobą najmniejsze ryzyko związane z promieniowaniem. Firma posiada cztery telefony uznawane za najlepsze w swojej kategorii. Galaxy Note 10+ to najlepszy model w ich ofercie, emitujący zaledwie 0,19 W/kg.

Oto 10 smartfonów, które emitują najniższe poziomy promieniowania:

Smartfony emitujące najmniej promieniowania SAR (2021)

Obecnie nie ma żadnych znaczących badań potwierdzających szkodliwe skutki promieniowania telefonów.

Mimo to ludzie, którzy mają kontakt ze swoimi urządzeniami przez dłuższy czas, mogą przynajmniej określić ilościowo narażenie na promieniowanie i dokonać wyboru, które marki odpowiadają ich potrzebom.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Visual Capitalist