Campus Lego z przestrzenią do pracy i zabawy

Zewnętrzny projekt zrównoważonego kampusu Lego nawiązuje do produktów producenta zabawek z fasadą przypominającą elementy klocków.

LEGO Campus
LEGO Campus | Adam Mørk | CF Møller Architects

Architekci z CF Møller Architects niedawno ukończyli prace nad nowym biurem Lego Campus w Billund w Danii, które szczyci się imponującymi cechami zrównoważonego rozwoju. Chociaż, co zrozumiałe, nie jest tak kapryśny jak przyjazny turystom wielki Lego House w pobliżu, projekt budynku nawiązuje również do produktów producenta zabawek z kilkoma dobrze rozmieszczonymi akcentami, w tym fasadą, która zawiera coś, co wygląda jak przewymiarowane klocki Lego.

Campus Lego został pierwotnie odsłonięty w 2015 roku i jest dużym projektem o powierzchni 52.000 m² (około 560.000 st²). Służy jako miejsce pracy dla łącznie 2000 pracowników i jest otoczony przestrzenią parku publicznego. Oprócz ceglanej elewacji Lego, wygląd zewnętrzny również przypomina produkty Lego z dwoma dużymi, podobnymi do cegieł przestrzeniami spotkań na dachu budynku. Gdzie indziej znajduje się kilka sekcji zielonych dachów, z których część jest wykorzystywana jako szklarnia i pole do minigolfa.

Wewnątrz Campus Lego znajduje się imponujące „People House” – centralne atrium, które jest wypełnione światłem dziennym dzięki serii świetlików. W przestrzeni znajdują się również przerośnięte klocki Lego zwisające z sufitu. Wystrój całego budynku jest jasny i kolorowy i podkreśla godne uwagi produkty kilkoma dużymi modelami i figurami.

Znaczną część dostępnej powierzchni zajmują otwarte biura na wyższych kondygnacjach, jednak na parterze znajdują się wyjątkowo bogate udogodnienia dla pracowników i ich rodzin, w tym hala sportowa, przestrzenie eventowe, restauracje, kino, przychodnia zdrowia, park i zakwaterowanie w hotelu.

Campus Lego otrzymał certyfikat zielonego budynku LEED Gold za zrównoważony projekt. Wszystkie meble ogrodowe zostały stworzone z recyklingu – w sumie z 5.000 kg (około 11.000 funtów) odpadów Lego. Według CF Møller Architects, płyta gipsowo-włóknowa użyta podczas budowy znacznie zmniejszyła emisję CO₂. Dodatkowo podczas budowy poddano recyklingowi 1000 ton odpadów budowlanych. Systemy zbierania wody deszczowej są wykorzystywane do nawadniania zieleni, a garaż kampusowy jest ozdobiony 4150 panelami słonecznymi, które produkują ponad milion kWh rocznie.

To wspaniały moment, aby zobaczyć nasz nowy kampus oficjalnie otwarty po wielu latach planowania i budowy, powiedział Niels B. Christiansen, dyrektor generalny Grupy Lego. Wielu współpracowników przyczyniło się do ukształtowania miejsca pracy, które odzwierciedla nasze wartości i daje poczucie zabawy nie tylko naszym pracownikom w Billund, ale wszystkim naszym zespołom Lego na całym świecie, które regularnie je odwiedzają. Naszą misją jest inspirowanie dzieci, dlatego tak ważne jest, abyśmy zapewnili tętniące życiem, zabawne miejsce pracy, które umożliwia pracownikom dostarczanie inspirujących doświadczeń najmłodszym.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: New Atlas | CF Møller Architects | LEGO