Zwiastun filmu „Fabian” – zmysłowej, hedonistycznej epopei weimarskiej

Dominik Graf jest reżyserem filmu „Fabian” – stylowego portretu rozpustnego niemieckiego idealisty – którego premiera odbędzie się 11 lutego 2022 roku.

Kadr z filmu „Fabian: Going to the Dogs”

Jednym z przełomowych filmów na Berlinale 2021 roku był film pt. Fabian: Going to the Dogs (tyt. oryg. Fabian: oder der Gang vor die Hunde) Dominika Grafa – trzygodzinny bildungsroman (powieść o formowaniu) z czasów weimarskich, który jest o wiele bardziej ekscytujący, niż takie wyróżnienie mogłoby brzmieć na papierze. W tej rozległej, hedonistycznej epopei występuje Tom Schilling w najlepszej w swojej karierze roli rozbójnika idealisty w Berlinie lat 30. XX wieku. Film Fabian w reżyserii Dominika Grafa (Beloved Sisters) będzie miał premierę w Kino Lorber 11 lutego 2022 roku.

Jakob Fabian (Tom Schilling znany z A Coffee in Berlin) to 32-letni weteran wojenny, który wraca do miasta. Dotknięty zespołem stresu pourazowego, który nieco powstrzymuje jego literackie aspiracje, gdy pracuje na co dzień jako człowiek reklamy dla firmy tytoniowej.

Wszystko jest niestabilne, więc Fabian bywa w rozpustnych berlińskich kabaretach, które nocą podbija ze swoim bogatym i rozpustnym przyjacielem Labude (Albrecht Schuch). Pesymistyczna postawa Jakoba napotyka jednak wyzwanie w pięknej i pewnej siebie Cornelii (Saskia Rosendahl, która zagrała u boku Schillinga w Never Look Away), w której się zakochuje. Ale wkrótce potem Jakob pada ofiarą zwolnień ogarniających Berlin, pogrążając go w depresji, gdy świat wokół niego się rozpada.

Graf adaptuje film z powieści Ericha Kästnera z 1931 roku „Fabian: historia moralisty”, której akcja toczy się w rozpadającym się świecie powojennych Niemiec u progu kolejnej wielkiej wojny.

Fabian jest fascynujący estetycznie, ponieważ rozwija się jak awangardowy jazz, z kontrapunktowymi obrazami funkcjonującymi jak podzielone ekrany, zwłaszcza w dość przerażająco eksperymentalnej pierwszej godzinie filmu.

Wszystko ma blask gasnącego pomarańczowego wschodu słońca, a roztrzęsione, hedonistyczne rytmy filmu zaczynają się uspokajać… Graf sprawia, że ​​ten film to nieprzewidywalne doświadczenie wizualne, śmiało eksperymentalne dla 68-letniego filmowca, któremu nie zabrakło fantazji.

Obejrzyj oficjalny zwiastun filmu:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: indieWire