MPK Kraków testuje autobus elektryczny Irizar

Elektryczny autobus marki Irizar jest testowany przez MPK w Krakowie – w czwartek 19 stycznia 2022 roku wyjechał na linię nr 169, przez kolejne dni będzie jeździł także na liniach nr 124 i 424.

Autobus elektryczny Irizar w MPK Kraków

Autobus elektryczny marki Irizar autoryzowanego dealera grupy Wanicki będzie po raz pierwszy testowany w Polsce właśnie przez MPK Kraków. Testy pojazdu będą trwać do 28 stycznia 2022 roku. Pojazd wyróżnia się przede wszystkim wyjątkowym i nietypowym dla autobusów wyglądem zewnętrznym, jest w 100% elektrycznym, bezemisyjnym autobusem z wyglądem tramwaju.

Opływowy kształt i osłony na kołach to nie wszystko. Wyjątkowa jest także bardzo duża powierzchnia okien, zapewniająca podróżującym pasażerom wrażenie bardzo dużej przestrzeni. 

Autobus ma ponad 12 m długości, jest niskopodłogowy, wyposażony w wydzieloną przestrzeń, specjalne przyciski i uchwyty dla osób z ograniczoną mobilnością oraz platformę umożliwiającą wjazd osobom poruszającym się na wózkach. Posiada klimatyzację, monitoring i system informacji  pasażerskiej.  Dla pasażerów dostępne są trzy pary drzwi, z czego środkowe mają szerokość 1,2 m. W środku może jednocześnie podróżować prawie 100 pasażerów.

Pojazd jest wyposażony w baterie 180kW, ładowane zarówno przez wtyczkę jak i pantograf, na trzy sposoby: ładowanie wolne, szybkie i ultra szybkie. 

Podczas testów MPK SA w Krakowie będzie zbierać opinie pasażerów o tym autobusie, zarówno w kwestii jego wyglądu jak i zastosowanych w środku rozwiązań., będzie je można przekazać do MPK między innymi publikując komentarze na portalach społecznościowych Facebook i Twitter.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: MPK SA Kraków