Innowacyjny chiński autobus TEB zbiera kurz…

Czy problemy finansowe zmusiły twórców prototypowego pojazdu TEB do zaprzestania jakichkolwiek prac nad rozwojem innowacyjnego projektu?

Innowacyjny autobus TEB zachodzi kurzem w hangarze

Pamiętasz prototyp chińskiego podwyższonego autobusu Transit Elevated Bus aka TEB, który miał zrewolucjonizować sposób transportu miejskiego? Cóż, mamy złe wieści. China News podało, że ​​22-metrowy prototyp zaprezentowany na początku sierpnia 2016 roku, od dwóch miesięcy tylko zbiera kurz w hangarze. Dwóch pracowników pilnujących pojazdu nie mogą się nawet już skontaktować ze swoim pracodawcą…

Patrząc na wciąż dostępną stronę internetową projektu TEB www.tebtech.com.cn również można odnieśc wrażenie, że nic się nie dzieje – ostatni wpis został zamieszczony 3 miesiące temu, dokładnie 15 września.

Po publikacji w China News, dziennikarze The Paper dotarli do informacji, że od listopada br. TEB Technology Limited rzeczywiści stoi przed trudnymi kwestiami finansowymi. Jedyny inwestor projektu – pekińska spółka o nazwie Huayingkailai – odmówił udzielania dalszego finansowania TEB. W rzeczywistości, firma Huayingkailai spotkała się z zarzutami nielegalnego pozyskiwania środków, przedstawiając fałszywą ocenę zdolności kredytowej. The Paper próbował łączyć się z numerami podanymi na stronie internetowej tej spółki, ale żaden z nich nie odpowiadał.

To zła wiadomość dla firma projektowej Autek, która jest nadal należne jakieś 45 milionów juanów, czyli około 6,5 mln dolarów. Song You Zhou, który zaprojektował i wymyślił TEB, przyznał, że jego firma ma jeszcze do rozliczenia kilka kwestii finansowych.

Transit Elevated Bus (TEB) w środku
Transit Elevated Bus (TEB) w środku

Pracownicy, którzy uczestniczyli przy budowie 300-metrowego toru testowego już wyjechali z miasta, a mieszkańcy zastanawiają się, czy zajmujący pół drogi pas zostanie zdemontowany, czy juz na zawsze będą jeździć w tym miejscu tylko jednym pasem? Według pierwotnego porozumienia między TEB Technology i władzami dzielnicy, firma miała rozebrać tymczasowy pas testowy do 31 sierpnia.

Bez względu na to, jak firma komentuje tę sytuację, przyszłość projektu nie wygląda kolorowo. Nawet jeśli pojawią się nowi inwestorzy, zespół projektowy musi jeszcze udowodnić i zapewnić, że nowe rozwiązanie będzie rzeczywiście bezpieczne w naturalnych warunkach?

Zobaczmy jeszcze raz wideo sprzed 7 miesięcy, które zapowiadało ten innowacyjny projekt:

źródło: Engadget – China’s elevated bus test site has been abandoned for months via The Paper, China News