Dron VTOL Vetal ma wzbić się w niebo

Stałopłatowy dron Vetal może podobno wystartować w ciągu zaledwie dwóch minut od umieszczenia na ziemi i może latać bardzo daleko.

Vetal VTOL od HG Robotics

Chociaż drony stałopłatowe mogą latać dalej i szybciej niż multikoptery, zazwyczaj wymagają pasów startowych do startu i lądowania. Dron Vetal Flying-Wing rozwiązuje ten kompromis dzięki dość efektownej konstrukcji „tail-sitter”. Po pierwsze, istnieje już wiele dronów VTOL (startujące i lądujące pionowo), które wykorzystują wiele poziomych śmigieł do startu jak helikopter, a następnie przełączają się na jeden lub więcej pionowych śmigieł i zestaw skrzydeł do lotu do przodu.

Chociaż ta konfiguracja zdecydowanie działa, może być złożona mechanicznie, a poziome podpory po prostu siedzą wokół, wytwarzając opór i zwiększając ciężar, gdy nie są używane.

Drony „tail sitter” mają nieco inne podejście. Jak sugeruje ich nazwa, podczas startu i lądowania stoją tyłem do góry. Aby wejść w tryb lotu do przodu, po prostu przechylają się do przodu w powietrzu – te same śmigła, które podniosły je z ziemi, teraz ciągną je do przodu.

Dwuśmigłowy Vetal, produkowany przez tajską firmę HG Robotics – to jeden z najnowszych tego typu dronów, jaki trafił na rynek. Zaprojektowany został do zadań, takich jak pomiary rolnicze i ogólny nadzór. Ma rozpiętość skrzydeł 1300 mm (4,3 stopy) i korpus z pianki/włókna węglowego, przy czym cały samolot podobno przechyla wagę zaledwie 3,8 kg (8,4 funt). Jego dwa silniki są zasilane szybko wymiennym akumulatorem litowo-polimerowym 12 Ah, którego jedno ładowanie podobno wystarcza na czas lotu do 60 minut.

W locie do przodu dron osiąga prędkość maksymalną 90 km/h (56 mph) i prędkość przelotową 54 km/h (34 mph). Może przenosić ładunek do 800 gramów (1,8 funta), który może składać się z różnego rodzaju czujników lub kamer – wszystkie można montować i zdejmować za pomocą mechanizmu szybkiego zwalniania.

Specyfikacja drona Vetal od HG Robotics
Specyfikacja drona Vetal od HG Robotics

Wykorzystując moduł 4G/5G, Vetal może pozostawać w kontakcie z operatorem na odległość do 7 km (4 mil). I jak w przypadku większości dronów przemysłowych, może być zdalnie sterowany w czasie rzeczywistym lub zaprogramowany do podążania określoną ścieżką lotu. W przypadku tych ostatnich nawiguje za pomocą kombinacji GPS i GNSS (Globalny System Nawigacji Satelitarnej).

Dron Vetal można już teraz zamówić za pośrednictwem strony internetowej HG Robotics. Ceny zaczynają się od 23.000 USD.

Ikona Google News (mała)

Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: HG Robotics | New Atlas