AirTagi okazują się dobrym kompanem dla złodziei

Kanadyjska policja informuje o nowym zastosowaniu AirTagów, którego Apple nigdy nie będzie promować – tym razem to idealne narzędzie dla złodziei!

Złodzieje samochodów też myślą inaczej, przy użyciu AirTaga

W Kanadzie odkryto nowe zastosowanie śledzenia produktów AirTag, chociaż nie jest to coś, co będzie można zobaczyć w reklamach Apple’a. W komunikacie prasowym policja regionalna Yorku ostrzega mieszkańców, że odkryłą „nową metodę wykorzystywaną przez złodziei do śledzenia i kradzieży wysokiej klasy pojazdów w regionie York”. Od września policja regionalna Yorku badała użycie małych urządzeń śledzących umieszczonych przez złodziei w wysokiej klasy pojazdach. Miały one pomóc złodziejom zlokalizować i ukraść samochód, który sobie namierzyli.

Policjanci twierdzą, że AirTagi są umieszczane w niewidocznych miejscach na samochodach z najwyższej półki, które są zaparkowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak centra handlowe lub parkingi. Pojazdy są następnie śledzone do rezydencji właścicieli, skąd są kradzione bezpośrednio z podjazdu. Złodzieje używają śrubokręta, aby wejść do namierzonego samochodu przez drzwi kierowcy lub pasażera.

Gdy złodziej dostanie się już do samochodu, uruchamia elektroniczne urządzenie diagnostyczne, podobne do tego, którego używają mechanicy samochodowi. Za pomocą tego urządzenia złodzieje samochodów dostosowują ustawienia, aby samochód mógł przyjąć klucz, który przynieśli ze sobą. Następnie po prostu wsiadają do samochodu i odjeżdżają.

Policja Yorku ma kilka sugestii, które mają zastosowanie niezależnie od tego, czy mieszkasz w Kanadzie, USA, czy naprawdę gdziekolwiek: Zaparkuj pojazd w zamkniętym garażu, ponieważ większość pojazdów została skradziona z podjazdu. Blokada kierownicy jest dobrym środkiem odstraszającym, więc powinieneś ją kupić.

Założenie blokady na port danych także uniemożliwi złodziejom dostanie się do komputera pokładowego, gdzie przeprogramowują klucze. Policjanci sugerują również zakup domowego systemu monitoringu wideo, takiego jak Ring. Upewnij się, że kamera jest ustawiona tak, aby monitorować Twój samochód zarówno w dzień, jak i w nocy, i wezwij policję, jeśli zauważysz coś podejrzanego. Aktualna wersja systemu iOS 15.2 testowana przez Apple’a będzie pozwalała ręcznie śledzić AirTagi, które nie należą do Ciebie.

AirTag ukryty z tyłu samochodu
AirTag ukryty z tyłu samochodu | fot. York Regional Police

Ta nowa funkcja ma pomóc znaleźć przedmioty, które zgubili inni użytkownicy AirTagów, abyś mógł je zwrócić właścicielom. Ale można będzie również użyć tę funkcję do znalezienia AirTagów, które śledzą Twoją lokalizację, a nawet lokalizację Twojego samochodu. Jeśli AirTag znajdzie się ponad 24 godziny z dala od właściciela, będzie emitować ostrzeżenie. Więc jeśli zauważysz AirTaga ukrytego w swoim samochodzie, bądź czujny, ponieważ w ciągu 24 godzin możesz znaleźć niechcianych gości w swoim podjeździe.

AirTagi są przeznaczone do śledzenia przedmiotów, takich jak klucze, rowery i inne, a także zwierząt. Wszystko, do czego można przyczepić AirTaga, za pomocą breloczka lub pętli, można śledzić za pomocą aplikacji FindMy. Jeśli masz iPhone’a 11 lub nowszego albo Apple Watch Series 6 lub Apple Watch Series 7, to chip U1 wewnątrz tych urządzeń może wskazać Ci dokładne wskazówki dotyczące położenia AirTaga.

źródło: York Regional Police