WhatsApp wprowadza pełne szyfrowanie kopii zapasowych

W najnowszej aplikacji mobilnej WhatsApp zaczyn pojawiać się nowa opcja szyfrowanie typu end-to-end dla usług tworzenia kopii zapasowych czatów.

Pełne szyfrowanie kopii zapasowej w komunikatorze WhatsApp

Chociaż WhatsApp oferuje już kompleksowe szyfrowanie wysyłanych, odbieranych i przechowywanych na urządzeniu wiadomości, to wielu użytkowników korzysta z funkcji tworzenia kopii zapasowych, aby zapisać historię swoich czatów na wypadek utraty telefonu.

Do dziś kopie zapasowe nie były objęte pełnym szyfrowaniem typu end-to-end, tak jak wiadomości przechowywane w telefonie, ale właśnie zaczyna się to zmieniać. WhatsApp ogłosił, że wprowadza teraz dodatkową, opcjonalną warstwę zabezpieczeń, która ma chronić szyfrowaniem kopie zapasowe przechowywane w dwóch konkretnych usługach: na Dysku Google i w iCloud.

Użytkownicy, którzy chcą zacząć korzystać z nowej funkcji i zabezpieczyć swoją zaszyfrowaną kopię zapasową za pomocą hasła lub 64-cyfrowego klucza szyfrowania, mogą to zrobić już teraz. Oczywiście ani WhatsApp, ani dostawca usług tworzenia kopii zapasowych nie będą w stanie odczytać kopii zapasowych ani uzyskać dostępu do klucza wymaganego do ich odblokowania.

Pełne szyfrowanie kopii zapasowych przechowywanych na Dysku Google i iCloud będzie stopniowo wprowadzane dla wszystkich użytkowników korzystających z najnowszej wersji WhatsAppa.

Po zaktualizowaniu aplikacji przejdź do UstawieniaCzatyKopia zapasowa czatów ➔ W pełni zaszyfrowana kopia zapasowaj, wybierz Kontynuuj i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby utworzyć hasło lub klucz.

Pełne szyfrowanie end to end kopii zapasowej w WhatsAppie
Pełne szyfrowanie end to end kopii zapasowej w WhatsAppie

Pamiętaj, że nie będziesz w stanie przywrócić kopii zapasowej, jeśli utracisz kopię czatów WhatsAppa i zapomnisz hasło lub klucz. WhatsApp nie zresetuje Twojego hasła ani nie przywróci kopii zapasowej, więc chroń je przed innymi i zgubą!

źródło: WhatsApp via Facebook Newsroom