WHO ogłasza „historyczne” wprowadzenie pierwszej szczepionki na malarię w Afryce

Zalecenie pojawiło się po masowym programie pilotażowym, w którym zaszczepiono przeciwko malarii prawie milion afrykańskich dzieci.

Cykl rozwoju malarii

Po udanym badaniu pilotażowym obejmującym prawie milion dzieci, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca obecnie powszechne stosowanie pierwszej na świecie szczepionki przeciwko malarii w całej Afryce Subsaharyjskiej. Mamy nadzieję, że przełomowa szczepionka może uratować życie dziesiątkom tysięcy dzieci w nadchodzących latach.

Szczepionka, nazwana RTS,S/AS01 (lub Mosquirix), jest finalnym produktem po ponad 30 latach badań. Po szeroko zakrojonych badaniach klinicznych w 2019 roku rozpoczęto masowy program pilotażowy w celu dalszej walidacji skuteczności szczepionki.

Program pilotażowy objął Malawi, Ghanę i Kenię, zaszczepiając ponad 800.000 dzieci. Niedawna ocena trwającego programu pilotażowego przez WHO potwierdziła, że ​​szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Ocena wykazała również, że potencjalnie złożony schemat czterodawkowy jest wykonalnym protokołem w przypadku skalowania do dużych społeczności.

„To historyczny moment”, mówi dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, który sam rozpoczął swoją karierę medyczną jako badacz malarii. „Długo oczekiwana szczepionka przeciw malarii dla dzieci jest przełomem w nauce, zdrowiu dzieci i kontroli malarii. Stosowanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi środkami do zapobiegania malarii może każdego roku uratować dziesiątki tysięcy młodych ludzi”.

W samej Afryce co roku na malarię umiera ponad 260.000 dzieci. Pojawiły się obawy co do skuteczności RTS,S/AS01, a badania wykazały, że zapobiega on zakażeniu tylko w 40 procentach przypadków i zmniejsza liczbę przypadków ciężkiej malarii o 30 procent. Ale nawet przy umiarkowanej skuteczności szczepionka taka jak ta może zapobiec znacznej liczbie zgonów i chorób.

Masowy program pilotażowy w ciągu ostatnich kilku lat również potwierdził profil bezpieczeństwa szczepionki. Przy ponad 2,3 milionach podawanych obecnie dawek naukowcy mogą potwierdzić, że szczepionka nie jest powiązana z żadnymi wcześniej podejrzewanymi działaniami niepożądanymi, takimi jak zapalenie opon mózgowych.

Kolejnym wyzwaniem będzie dystrybucja szczepionki na kontynencie afrykańskim. Indywidualny organ kontroli malarii w każdym kraju zadecyduje, czy i jak wprowadzi szczepionkę, podczas gdy WHO będzie współpracować z globalnymi organizacjami zdrowotnymi, w tym UNICEF, Unitaid, The Global Fund i Gavi, The Vaccine Alliance, aby opracować strategie finansowania w celu zapewnienia wydajnej i sprawiedliwej dystrybucji tej szczepionki.

Szczepionka Mosquirix przeciw malarii

„Ta szczepionka jest mile widzianym nowym środkiem, które w połączeniu z istniejącymi interwencjami, takimi jak moskitiery, może zmniejszyć ofiary malarii i rozszerzy ochronę dzieci w całej Afryce”, mówi dyrektor wykonawczy Unitaid, Philippe Duneton. „Wdrożenie pilotażowe pokazało, w jaki sposób możemy sprawiedliwie dotrzeć do dzieci za pomocą tej ratującej życie szczepionki – teraz musimy zapewnić odpowiednią i przystępną podaż, aby naprawdę ponownie zintensyfikować walkę z malarią”.

źródło: WHO | Gavi | New Atlas