Moderna testuje na ludziach szczepionkę mRNA przeciwko HIV

Eksperymentalna szczepionka przeciwko HIV firmy Moderna jest już testowana na ludziach, zgodnie z nowym zgłoszeniem do rejestru badań klinicznych amerykańskich National Institutes of Health.

Logo firmy Moderna nad strzykawka z igłą

Próba pierwszej fazy testów obejmuje 56 zdrowych osób dorosłych w wieku od 18 do 50 lat, które nie są nosicielami wirusa HIV i przetestują bezpieczeństwo szczepionki, a także zostanie u nich zbadana podstawowa odpowiedź immunologiczna. Kandydat firmy Moderna na szczepionkę przeciwko HIV jest funkcjonalnie podobny do systemu mRNA, który był skuteczny w przypadku szczepionki Moderna na COVID-19.

Od lat naukowcy badają potencjał szczepionek mRNA, ale szczepionki Pfizera i Moderny przeciwko COVID-19 są pierwszymi, które zostały zastosowane u ludzi i wykazano, że obie są bezpieczne i szeroko skuteczne w zapobieganiu i zmniejszaniu ciężkości zakażenia SARS-CoV-2.

Moderna będzie testować dwie wersje swojego nowego kandydata na szczepionkę, oficjalnie nazywanego mRNA-1644 (wariant znany jest jako mRNA-1644v2-Core). Jest to pierwsza szczepionka mRNA przeciwko HIV, która została przetestowana na ludziach.

W ramach badania przetestowane zostaną cztery grupy – dwie otrzymają mieszankę wersji szczepionek, a dwie jedną lub drugą.

Na wczesnym etapie badanie nie jest „ślepe”, co oznacza, że ​​każdy, kto otrzyma szczepionkę, będzie wiedział, co dostaje. To dlatego, że w tej chwili naukowcy nie próbują ustalić, jak dobrze działa szczepionka. Ta pierwsza faza potrwa około 10 miesięcy, aby naukowcy mogli upewnić się, że jest bezpieczna i że wywołuje podstawową odpowiedź immunologiczną.

Jeśli szczepionka przejdzie tę fazę, nadal będzie ona musiała przejść przez badania fazy 2. i fazy 3., aby określić, jak skutecznie zapobiegają zakażeniu wirusem HIV w szerszej populacji.

To jak działają szczepionki mRNA, pisałem w moim niedawnym wpisie opartym na diagramie miesięcznika Focus. Przypomnę jednak, że przeciwieństwie do tradycyjnych szczepionek, które zwykle zawierają jakąś część osłabionego lub nieaktywowanego wirusa, szczepionki mRNA zawierają białko z „zapisem instrukcji”, które jest przekazywane do naszych komórek i mówi im, jak wytworzyć fragmenty określonych białek, które znajdują się na zewnątrz docelowego wirusa.

Przez krótki okres (zwykle od 24 do 48 godzin) nasze komórki zaczynają wytwarzać te białka, a nasze ciała oznaczają je jako obce i wywołują odpowiedź immunologiczną. Miejmy nadzieję, że kiedy zostaniesz wystawiony na działanie wirusa, Twoje ciało rozpozna kolce białka i będzie wystarczająco szybkie, aby zwalczyć je, zanim infekcja stanie się zbyt poważna.

Zgodnie z wnioskiem z badania klinicznego Moderny na temat kandydata na szczepionkę przeciwko HIV: „Hipoteza polega na tym, że szczepienie sekwencyjne z zastosowaniem pierwszej dawki ukierunkowanej na linię zarodkową, po której następuje kierunkowe wzmocnienie immunogenów, może indukować określone klasy odpowiedzi limfocytów B i kierować ich wczesne dojrzewanie w kierunku przeciwciał neutralizujących (bnAb) rozwój poprzez platformę mRNA.” To trochę przesadne, ale stymulowanie tych szeroko neutralizujących przeciwciał (bnAbs) jest ważne, jeśli chodzi o HIV.

Już teraz jesteśmy bardzo dobrzy w używaniu leków przeciwwirusowych do leczenia HIV i zmniejszania ryzyka zakażenia osoby narażonej. Jednak stworzenie szczepionki przeciwko wirusowi okazało się trudne ze względu na to, jak szybko infekuje on nasze DNA i jest w stanie łatwo mutuje on swoją strukturę.

Najbardziej obiecującym podejściem, jakie mamy, jest stymulacja tych szeroko neutralizujących przeciwciał, które niektórzy ludzie naturalnie rozwijają przeciwko HIV – ale których do tej pory nie byliśmy w stanie wywołać za pomocą szczepionki. Jednak podejście mRNA może być inne. Na początku tego roku badania przeprowadzone przez International AIDS Vaccine Initiative i Scripps Research przetestowały składnik kandydata na szczepionkę mRNA – immunogen – ale przy użyciu systemu innego niż mRNA. Podczas gdy kandydat na szczepionkę nie osiągnął pełnej potrzebnej odpowiedzi immunologicznej, 97 procent uczestników rozwinęło pożądaną odpowiedź immunologiczną – wczesną stymulację komórek B.

Ten sam immunogen został teraz użyty w nowym badaniu w połączeniu z systemem mRNA firmy Moderna, który był tak przydatny przeciwko SARS-CoV-2.

Istnieje nadzieja, że ​​połączenie zaowocuje przeciwciałami neutralizującymi o szerokim zakresie, które są w stanie przede wszystkim zwalczać zakażenie wirusem HIV, a w przyszłości mogą być również skuteczne przeciwko wielu innym wirusom, które mogą wywołać „następną pandemię”. Nowy proces jest prowadzony we współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

W kwietniowym ogłoszeniu skierowanym do akcjonariuszy Moderna poinformowała, że ​​oprócz mRNA-1644 opracowuje również innego kandydata na szczepionkę przeciwko HIV, zwanego jako mRNA-1574. Badane są również szczepionki mRNA, aby zapobiec wielu innym wirusom, takim jak wirus opryszczki pospolitej i grypy.

Podczas gdy pandemia COVID-19 nadal szaleje na całym świecie, obiecujące jest, że niektóre technologie, które opracowaliśmy, aby z nią walczyć, mogą również pomóc nam w zapobieganiu innym niszczycielskim wirusom w przyszłości.

Więcej o próbie 1. fazy Moderny można przeczytać tutaj.

źródło: Moderna | Science Alert