Legenda komputerów domowych Sir Clive Sinclair zmarł w wieku 81 lat

Wynalazca kalkulatora kieszonkowego i popularyzator komputerów domowych Sir Clive Sinclair zmarł 16 września 2021 roku w Londynie.

Sir Clive Sinclair (fot. Financial Times)
Sir Clive Sinclair (fot. Financial Times)

Branża technologiczna straciła właśnie jednego ze swoich najbardziej znanych wynalazców. The Guardian donosi, że Sir Clive Sinclair zmarł 16 września w wieku 81 lat po długiej chorobie. Urodził się 30 lipca 1940 w Richmond nad Tamizą, w Anglii.

Najbardziej znany jest z komputerów ZX Spectrum, które wydawała jego firma Sinclair Research w Wielkiej Brytanii na początku lat 80. — udało mu się udostępnić domowe komputery PC w czasach, gdy większość modeli nadal stanowiła duży wydatek dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Na przykład ZX Spectrum 16K kosztował 125 GBP, podczas gdy Apple wprowadził Apple II za 1298 USD zaledwie kilka lat wcześniej.

Sinclair jest również powszechnie uznawany za wynalazcę pierwszego kalkulatora kieszonkowego – Sinclair Executive w 1972 roku. Pierwszy programowalny kalkulator Texas Instruments (HP-65) pojawił się dopiero w 1974 roku, po opracowaniu elektrycznego trójkołowca C5 w 1985 roku.

Jak wielu wynalazców, jego projekty nie zawsze kończyły się sukcesem. Biznes komputerowy Sinclaira popadł w kłopoty w 1984 roku z powodu niefortunnego QL, a on sprzedał firmę Amstradowi w 1985 roku. I chociaż niewielki trzykołowy osobisty (jednoosobowy) moped Sinclair C5 mógł wyprzedzać swoje czasy o dekady, nie przełożyło się to na sprzedaż. Firma Sinclaira zajmująca się pojazdami osiadła na mieliźnie niecały rok po debiucie C5.

Spuścizna Sinclaira jest jednak jasna. Dla wielu graczy i twórców gier komputery Sinclaira stanowiły przełomowy moment. McGill University zauważył, że wielu znanych twórców i naukowców, w tym Peter Molyneux, David Perry i Rare, zjadło zęby na ZX Spectrum.

Sir Clive Sinclair demonstruje swój elektryczny pojazd C5 w 1985 roku
Sir Clive Sinclair demonstruje swój elektryczny pojazd C5 w 1985 roku. fot: PA Media

Kalkulatory kieszonkowe są nadal przydatne nawet w dobie smartfonów. I można śmiało powiedzieć, że pojazdy elektryczne to także nasza przyszłość. Istnieje realna szansa, że ​​prace Sinclara wpłynęły na technologię także Twoim życiu, nawet jeśli nigdy nie dotykałeś żadnego z jego produktów.

źródło: Engadget