Posłuchaj podcastów „Na tapczanie siedzi Lem”

Posłuchaj podcastów z serii „Na tapczanie siedzi Lem” – poświęconych życiu i twórczości Stanisława Lema, z których dowiesz się wielu ciekawostek o pisarzu.

Seria podcastów „Na tapczanie siedzi Lem” (Przekrój 2021)

Fundacja PRZEKRÓJ jest oficjalnym partnerem Roku Lema, dlatego każdego 13. dnia miesiąca na stronie Przekroju pojawiają się teksty Stanisława Lema lub z nim związane. Na uwagę zasługuje seria podcastów pt. „Na tapczanie siedzi Lem”, prowadzonego przez Szymona Kloskę. Wsłuchajcie się w cykl podcastów KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – i Fundacji PRZEKRÓJ.

Cybernetyczna poezja, queerowanie twórczości Lema, przekłady twórczości tego wybitnego polskiego futurologa i jednocześnie jednego z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy – to niektóre z tematów, które zostały poruszone w comiesięcznym cyklu podcastów „Na tapczanie siedzi Lem” o twórczości i życiu Stanisława Lema.

W pierwszym odcinku dowiesz się między innymi dlaczego Lem podczas wywiadów wyjmował z uszu aparat słuchowy? Kogo w złości nazywał „idiotą z Wrocławia”? Co się stało, kiedy któregoś razu dobrał się do słoika z konfiturami? O mistrzu Lemie opowiada Stanisław Bereś w rozmowie z Szymonem Kloską.

Przy okazji głębokiego zanurzenia w lemologię opowiemy o świecie współczesnym i jego rozlicznych bolączkach. Te podcasty nie zwalniają z lektury Lema, ale są do niej świetnym dodatkiem. Nie uchronią świata przed katastrofą klimatyczną i rządami sztucznych inteligencji, ale mogą wskazać kierunek ucieczki – zapowiada prowadzący podcast Szymon Kloska z działu literackiego KBF

Dlaczego Lem nie chciał wrócić do Lwowa? Gdzie znajdowała się jego ulubiona cukiernia? Jakich problemów nastręczył mu dom na krakowskich Klinach? O ulubionych miejscach, miastach, o podróżach, a także słabościach kulinarnych Stanisława Lema, w drugim odcinku podcastów opowiada Tomasz Fiałkowski.

Jakie pułapki Stanisław Lem zastawiał na tłumaczy swojej prozy? Jak przetłumaczyć archaizmy, neologizmy i gry językowe, których w twórczości mistrza jest mnóstwo? O trudnościach (i przyjemnościach) swojej pracy, w kolejnym, trzecim odcinku podcastu „Na tapczanie siedzi Lem”, opowiadają Antonia Lloyd-Jones i Wiktor Jaźniewicz.

Wszystkie  odcinki znajdziecie na stronach przekroj.pl i planetalem.pl, a także na profilu Spotify i YouTube kwartalnika „Przekrój”.

źródło: Przekrój