WordPress 5.8 już dostępny!

Najnowsza wersja najpopularniejszego systemu do zarządzania treścią WordPress 5.8 została dzisiaj wydana i już można ją instalować! Sprawdź, co nowego?

Aktualizacja systemu WordPress 5.8

We wtorek 20 lipca 2021 roku została publicznie wydana finalna wersja systemu WordPress 5.8. Jak opisują ją twórcym jest to kolejny przystanek na drodze do pełnej edycji witryny. Zobacz, co nowego pojawiło się w tej wersji – a nowości jest sporo i to całkiem znaczących.

Trzy największe zmiany

Zarządzaj widżetami za pomocą bloków

Po miesiącach ciężkiej pracy moc bloków dotarła zarówno do edytora widżetów i personalizatora. Teraz można dodawać bloki zarówno w obszarach widżetów w witrynie, jak i z podglądem na żywo za pomocą narzędzia personalizacja. Otwiera to nowe możliwości tworzenia treści: od mini-układów bez kodu, po ogromną bibliotekę bloków. Więcej informacji dla programistów znajduje się w Notatce dla programistów o widżetach.

Bloki z widżetami (WordPress 5.8)

Wyświetlaj wpisy z nowymi blokami i wzorami

Blok pętli zapytań umożliwia wyświetlanie wpisów na podstawie podanych parametrów, dokładnie tak pętla w PHP, ale bez kodu. Łatwo można wyświetlić wpisy z określonej kategorii, aby tworzyć portfolio lub stronę pełną ulubionych przepisów. Pomyśl o tym jako o bardziej złożonym i potężnym bloku najnowszych wpisów! Ponadto sugestie dotyczące wzorców ułatwiają tworzenie listy o pożądanym wyglądzie.

Nowe wzory i bliki (WordPress 5.8)

Edytuj szablony dla wpisów

Można użyć znanego edytora bloków, aby edytować szablony treści — po prostu aktywuj motyw blokowy lub motyw, który posiada taką funkcjonalność. Przełączaj się z edycji wpisów na edycję stron i z powrotem, a wszystko to przy użyciu znanego edytora bloków. W kompatybilnych motywach dostępnych jest ponad 20 nowych bloków. Przeczytaj więcej o tej funkcji i sposobach eksperymentowania z nią w informacjach o wersji.

Edycja szablonów dla wpisów (WordPress 5.8)

Trzech pomocników przepływu pracy

Przegląd struktury strony

Czasami potrzeba prostej strony docelowej, ale czasami czegoś bardziej złożonego. W miarę zwiększania się liczby bloków, pojawiania się wzorców i łatwiejszego tworzenia treści, potrzebne są nowe rozwiązania, aby ułatwić nawigację po złożonej treści. Widok listy to najlepszy sposób na przeskakiwanie między warstwami zawartości i zagnieżdżonymi blokami. Ponieważ widok listy zapewnia przegląd wszystkich bloków w treści, możesz teraz szybko nawigować do konkretnego bloku. Czy chcesz całkowitego skupienia się na treści? Włącz lub wyłącz widok, aby dostosować do swojego stylu pracy.

Przegląd struktury strony (WordPress 5.8)

Sugestie wzorców bloków

Od tego wydania, narzędzie Transformacja Wzorców będzie sugerować wzorce w oparciu o używany blok. W tej chwili można spróbować w Bloku Zapytań i Bloku Ikon Społecznościowych. W miarę dodawania kolejnych wzorów będzie można czerpać inspirację do stylizacji swojej witryny bez opuszczania edytora!

Sugestie wzorców bloków (WordPress 5.8)

Zmieniaj i koloruj obrazki

Pokoloruj swój obrazek i zakryj bloki filtrami dychromatycznymi! Dwukolorowe obrazki mogą dodać odrobinę koloru do projektów i stylizować obrazy (lub filmy w bloku okładki), aby dobrze zintegrować się z motywem. Można myśleć o efekcie dychromatycznym, jak o czarno-białym filtrze, ale zamiast czerni i bieli, można wybrać własne kolory dla cieni i świateł. Więcej informacji o tym, jak to działa, znajduje się w dokumentacji.

Zmienianie i kolorowanie obrazkówPrzegląd struktury strony (WordPress 5.8)

Dla programistów do odkrywania

Theme.json

Wprowadzamy interfejsy API stylów i ustawień globalnych: można kontrolować ustawienia edytora, dostępne narzędzia dostosowywania i bloki stylów za pomocą pliku theme.json włączonego motywu. Plik konfiguracyjny włącza lub wyłącza funkcje i ustawia domyślne style zarówno dla witryny internetowej, jak i bloków. Jeśli tworzysz motywy, możesz poeksperymentować z nowymi funkcjonalnościami we wczesnym wydaniu. Aby dowiedzieć się więcej o tym, co jest obecnie dostępne i jak to działa, zapoznaj się z notką dla programistów.

Dla programistów w Przegląd struktury strony WordPressie 5.8

Porzucono wsparcie przeglądarki Internet Explorer 11

Obsługa Internet Explorera 11 została porzucona w tym wydaniu. Oznacza to, że można mieć problemy z zarządzaniem witryną, które nie zostaną naprawione w przyszłości. Jeśli obecnie korzystasz z IE11, zdecydowanie zalecamy przełączenie się na nowszą przeglądarkę.

Dodano wsparcie dla WebP

WebP to nowoczesny format obrazu, który zapewnia ulepszoną kompresję bezstratną i stratną obrazów w Internecie. Obrazy WebP są średnio o około 30% mniejsze niż ich odpowiedniki w formacie JPEG lub PNG, dzięki czemu witryny są szybsze i zużywają mniej łącza.

Dodawanie zależnych bloków pomocniczych

Rozszerzając obsługę wcześniej zaimplementowanych bloków w WordPressie 5.6 i 5.7, WordPress 5.8 wprowadza trochę nowych opcji dostosowania zarejestrowanych bloków. Więcej informacji można znaleźć w notatce wsparcie w bloku dla programistów.

Więcej w przewodniku

Sprawdź najnowszą wersję przewodnika. Prezentuje uwagi programisty dla każdej zmiany, o której możesz chcieć wiedzieć. Przewodnik WordPressa 5.8.

źródło: WordPress