WordPress 5.6 „Simone” już dostępny!

Sprawdź najważniejsze zmiany i funkcje w najnowszej wersji systemu do zarządzania treścią WordPress 5.6 „Simone”.

WordPress 5.6 „Simone”

We wtorek 8 grudnia 2020 roku wydana została najnowsza wersja systemu do zarządzania treścią WordPress 5.6 pod nazwą Simone. Nazwany został tak na cześć legendarnej performerki Niny Simone, znanej z takich utworów jak Feeling Good, Young, Gifted and Black oraz Four Women. Uruchom listę odtwarzania z jej najlepszymi dziełami i czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co przygotowali twórcy najnowszego wydania najpopularniejszego CMS-a (z ang. Content Management System, pol. System Zarządzania Treścią) na świecie.

WordPress 5.6 oferuje niezliczone sposoby na uwolnienie idei i wprowadzenie ich w życie. Zupełnie nowy domyślny motyw staje się płótnem, które obsługuje stale rosnącą kolekcję bloków jako pędzli. Maluj słowami. Obrazkami. Dźwiękiem. Lub treściami osadzanymi.

Większa elastyczność układu

Ożyw swoje opowieści dzięki większej liczbie narzędzi, które pozwalają edytować układ z lub bez kodu. Bloki jednokolumnowe, projekty z różnymi szerokościami i kolumnami, nagłówki o pełnej szerokości i filmy w bloku okładki — po prost wprowadzaj małe lub duże zmiany z łatwością!

Więcej wzorców bloków

W wybranych motywach wstępnie skonfigurowane wzorce bloków sprawiają, że konfigurowanie standardowych stron w witrynie jest dziecinnie proste. Odkryj moc wzorców, aby usprawnić swoją pracę lub podziel się nią z klientami i zaoszczędź sobie kilku kliknięć.

Dodawaj podpisy wideo bezpośrednio w edytorze bloku

Aby pomóc dodawać napisy lub podpisy do swoich filmów, można je dodać do wpisu lub strony. Dzięki temu udostępnianie filmów wideo każdemu, kto potrzebuje lub woli widzieć napisy, jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Twenty Twenty-One już jest!

Twenty Twenty-One to puste płótno dla twoich pomysłów, a edytor bloków to najlepszy pędzel. Zbudowany pod edytor bloków, zawiera zupełnie nowe wzorce bloków, które można uzyskać tylko w domyślnych motywach. W moment możesz wypróbować różne układy i pozwolić aby przyciągający wzrok, jednocześnie ponadczasowy wygląd motywu wypełni blaskiem twoją pracę.

Twenty Twenty One - motyw w WordPress 5.6 „Simone”

Co więcej, domyślny motyw stawia na dostępność w witryny. Jest zgodny z wytycznymi dotyczącymi ułatwień dostępu WordPress oraz spełnia kilka standardów z wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych (WCAG) 2.1 na poziomie AAA. Pomoże to spełnić najwyższe międzynarodowe standardy dostępności podczas tworzenia treści i wybierania wtyczek, które również wspierają dostępność!

Tęcza kolorów pastelowych

Idealne na nowy rok, Twenty Twenty-One oferuje wstępnie wybrane palety pastelowych kolorów, z których wszystkie spełniają standardy AAA w zakresie kontrastu. Można także wybrać własny kolor tła dla motywu, a motyw sam wybierze kolory tekstu uwzględniające ułatwienia dostępu – automagicznie!

Potrzebujesz większego wyboru? Możesz również wybrać własną paletę barw z narzędzia do wybierania kolorów.

Twenty Twenty One - tęcza kolorów w motywie

Ulepszenia dla wszystkich

  • Rozszerzanie automatycznych aktualizacji – przez lata tylko programiści mogli automatycznie aktualizować WordPress. Teraz masz taką możliwość bezpośrednio w kokpicie. Jeśli to twoja pierwsza witryna, masz już gotowe automatyczne aktualizacje! Aktualizujesz istniejącą witrynę? Nie ma problemu! Wszystko jest takie samo jak przedtem.
  • Oświadczenie dostępności szablonu – nawet jeśli nie jesteś ekspertem, jednym kliknięciem możesz zacząć zachęcać do zaangażowaniu na witrynie! Nowa wtyczka możliwości zawiera kopię szablonu, którą można zaktualizować i opublikować. Została napisana z myślą o obsłudze różnych sposobów wykorzystania.
  • Wbudowane wzorce – jeśli nie było jeszcze okazji bawić się wzorami bloków, wszystkie domyślne motywy zawierają teraz szereg wzorów bloków, które pozwalają opanować złożone układy przy minimalnym wysiłku. Dostosuj wzory do swoich upodobań za pomocą treści, obrazków i kolorów, które pasują do twoich wymagań i marki.

Dla programistów

  • Autoryzacja w REST API za mocą haseł aplikacji – dzięki nowej możliwości autoryzacji haseł w API aplikacje innych firm mogą bezproblemowo i bezpiecznie łączyć się z witryną. Nowa funkcja REST API pozwala zobaczyć, jakie aplikacje łączą się z witryną i kontrolować, co mogą zrobić.
  • Większe wsparcie PHP 8 – wersja 5.6 robi pierwszy krok w stronę wykorzystania przez WordPressa PHP 8. Nadszedł dobry moment, aby zacząć planować, w jaki sposób twoje produkty, usługi i witryny mogą obsługiwać najnowszą wersję PHP. Aby dowiedzieć się więcej o tym, czego można się spodziewać, przeczytaj informacje dla deweloperów o PHP 8.
  • jQuery – aktualizacje jQuery w WordPressie została rozciągnięta na trzy wersje: 5.5, 5.6 i 5.7. Kiedy osiągniemy połowę tego procesu, uruchom wtyczkę testową aktualizacji, aby z wyprzedzeniem sprawdzić swoje witryny.

Jeśli napotkasz problemy z wyglądem witryny (np. nie działa pokaz slajdów, czy zablokował się przycisk — czy inne podobne), zainstaluj wtyczkę jQuery Migrate.

Więcej w Przewodniku!

Sprawdź najnowszą wersję przewodnika. Uwypukla uwagi programisty dla każdej zmiany, o której możesz chcieć wiedzieć. Przewodnik WordPressa 5.6.

źródło: WordPress.org