Nowości w systemie WordPress 5.7

Sprawdź listę nowości w udostępnionej dzisiaj wersji systemu do zarządzania treścią WordPress 5.7 – można go już pobierać i korzystać!

WordPress 5.7

Dzięki nowej wersji WordPress zapewnia świeże kolory. Edytor pomaga pracować w kilku miejscach, w których wcześniej nie można było, przynajmniej nie bez zapoznania się z kodem lub zatrudnienia profesjonalisty. Najczęściej używane elementy sterujące, takie jak zmiana rozmiaru tekstu, znajduje się w większej liczbie miejsc — dokładnie tam, gdzie ich potrzeba. Zmiany układu, które powinny być proste, takie jak obrazy o pełnej wysokości, są jeszcze prostsze. Ostatnim dużym wydaniem był WordPress 5.6 „Simone”, który pojawił się na początku grudnia zeszłego roku. Do dzisiaj wydano dwie mniejsze automatyczne poprawki systemu.

Teraz edytor jest łatwiejszy w użyciu

  • Regulacja rozmiaru czcionki w wielu miejscach: od teraz elementy sterujące rozmiarem czcionki znajdują się dokładnie tam, gdzie ich potrzebujesz, w blokach Lista i Kod. Koniec z wędrówką do innego ekranu, aby dokonać każdej pojedynczej zmiany!
  • Bloki wielokrotnego użycia: kilka ulepszeń sprawia, że bloki wielokrotnego użycia są stabilniejsze i łatwiejsze w użyciu. A teraz zapisują się automatycznie wraz z wpisem po kliknięciu przycisku Aktualizuj.
  • Przeciąganie i upuszczanie przy wstawianiu: przeciągaj bloki i wzorce bloków z insertera bezpośrednio do swojego wpisu.

Można zrobić więcej bez pisania własnego kodu

  • Rozciągnięcie do pełnej wysokości: czy kiedykolwiek była potrzeba, aby blok, np. taki jak okładka, wypełniał całe okno? Teraz można.
  • Blok przycisków: teraz można wybrać pionowy lub poziomy układ. Można też ustawić szerokość przycisku w procentach.
  • Blok ikon społecznościowych: teraz można zmieniać rozmiar ikon.

Prostsza domyślna paleta kolorów

Nowa, usprawniona paleta kolorów zawiera wszystkie kolory, które były w kodzie źródłowym WordPressa do siedmiu podstawowych kolorów i 56 odcieni, które spełniają zalecany przez WCAG 2.0 AA współczynnik kontrastu w stosunku do białego oraz czarnego.

Nowe kolory kokpitu w WordPressie 5.7Kolory kokpitu w WordPressie 5.6
Kokpit przed i po aktualizacji kolorów w wersji 5.6 (po lewej) i 5.7 (po prawej).

Kolory są wizualnie jednorodne od jasnych do ciemnych dla każdego z nich, co oznacza, że zaczynają się od bieli i stają się ciemniejsze o tą samą wartość z każdym krokiem.

Połowa zakresu ma współczynnik kontrastu 4,5 lub wyższy w stosunku do czerni, a druga połowa zachowuje ten sam kontrast w stosunku do bieli.

Znajdź nową paletę w domyślnym schemacie kolorów kokpitu WordPress i używaj jej podczas tworzenia motywów, wtyczek lub innych składników. Aby uzyskać szczegółowe informacje zapoznaj się z notatką dla programisty Color Palette.

Paleta kolorów w WordPressie 5.7 (admin)
Pełna paleta kolorów jest dostępna także na CodePen 

Od HTTP do HTTPS jednym kliknięciem

Od teraz przełączenie witryny z HTTP na HTTPS jest możliwe jednym kliknięciem. WordPress automatycznie zaktualizuje adresy URL bazy danych po dokonaniu zmiany. Koniec z szukaniem i zgadywaniem!

Nowe API dla robotów

Nowe Robots API umożliwia uwzględnienie dyrektyw filtrujących w metatagu robots, a sam interfejs domyślnie zawiera dyrektywę max-image-preview: large. Co oznacza, że wyszukiwarki mogą wyświetlać większe podglądy obrazów (chyba że blog jest oznaczony jako niepubliczny), co może zwiększyć ruch.

Czyszczenie po aktualizacji do jQuery 3.5.1

Przez lata jQuery pozwalało na poruszaniu elementów na ekranie, na co nie pozwalały podstawowe narzędzia — ale to się zmienia, podobnie jak jQuery. W WordPressie 5.7 jQuery stał się bardziej kompaktowy, mniej inwazyjny, z obniżoną liczbą komunikatów w konsoli.

Leniwe ładowanie iframe’ów

Teraz łatwo można ustawić, aby elementy iframe ładowały się leniwie. Domyślnie WordPress dodaje atrybut loading="lazy" do tagu iframe, jeśli określono szerokość oraz wysokość.

Więcej w Przewodniku!

Sprawdź najnowszą wersję przewodnika. Prezentuje uwagi programisty dla każdej zmiany, o której możesz chcieć wiedzieć. Przewodnik WordPressa 5.7.

WordPress jest oprogramowaniem darmowym i o otwartym kodzie źródłowym, tworzonym przez społeczność rozproszoną po całym świecie, składającą się głównie z programistów-wolontariuszy. WordPress jest rozpowszechniany na pewnych fantastycznych, zmieniających pogląd na świat warunkach dzięki swojej licencji — GPL.

źródło: WordPress