14 największych zapowiedzi z Google I/O 2021

Zobacz 14 najważniejszych zapowiedzi, które zostały ogłoszone podczas konferencji Google I/O 2021, która odbyła się we wtorek 18 maja.

Nowości Google I/O (Android)

We wtorek 18 maja 2021 roku rozpoczęła się konferencja Google I/O, którą otworzyła prezentacja na żywo. Firma przedstawiła ogromną liczbę nowości, w tym nowy wygląd systemu Android, szereg funkcji wprowadzanych do pakietu produktywności Google Workspace, a nawet nową sztuczną inteligencję. W poniższym podsumowaniu możesz zapoznać się z 14 najważniejszymi nowościami, które dzisiaj zostały ogłoszone.

Android 12 – Material You

1. Android 12 z nowym wyglądem – „Material You”

Google ujawniło, że Android 12 będzie miał zupełnie nowy projekt Material You z wieloma nowymi zmianami. Oferuje wiele kolorów i dostosowań, a nowy mobilny system operacyjny Google’a będzie mógł nawet zmieniać kolory systemowe, aby lepiej dopasować tapetę. Oferuje również kilka nowych funkcji prywatności, w tym nowy pulpit nawigacyjny prywatności. Wersja beta będzie dostępna od dziś i będzie działać z telefonami 11 producentów urządzeń.

2. Workspace bardziej interaktywne

Firma Google ogłosiła smart canvas, nową inicjatywę dotyczącą oprogramowania biurowego Workspace, która ułatwi pracę między produktami. Funkcje obejmują „inteligentne chipy”, które umożliwiają łączenie się z innymi aplikacjami Workspace oraz możliwość rozpoczynania rozmowy wideo w Meet bezpośrednio z Dokumentu, Arkusza lub Slajdu Google.

3. Nowy model językowy LaMDA AI

Dyrektor generalny Google’a Sundar Pichai pokazał imponujące (ale wcześniej nagrane) dema, na których ktoś rozmawiał ze sztuczną inteligencją, wykorzystującą nową technologię konwersacji LaMDA. W demonstracjach sztuczna inteligencja „mówiła” jako Pluton i papierowy samolot.

4. Google i Samsung łączą Wear OS i Tizen

Google ogłosiło, że Wear OS (obecnie nazywany po prostu Wear) i Tizen firmy Samsung zostaną połączone w ujednoliconą platformę. Powinno to spowodować szybsze uruchamianie aplikacji i dłuższą żywotność baterii.

5. Projekt Starline tworzy model 3D

Firma Google zademonstrowała projekt Starline, który wykorzystuje kamery o wysokiej rozdzielczości i czujniki głębi do tworzenia w czasie rzeczywistym modelu 3D osoby, która „siedzi” przed Tobą, aby odtworzyć wrażenie spotkania twarzą w twarz.

6. Kamera, która oddaje rzeczywisty odcień skóry

Google pracuje nad aktualizacjami swoich aparatów i produktów do przetwarzania obrazu, aby lepiej oddawały i odtwarzały odcienie skóry na zdjęciach.

7. Zdjęcia Google będą mogły tworzyć animacje z nieruchomych zdjęć

Zdjęcia Google zyskują nowe, imponujące „kinowe momenty”, w których dwa zdjęcia tworzą ruchomy obraz. Google dodaje również nowe typy wspomnień, w tym oparte na wzorach wizualnych z Twoich zdjęć.

8. Przechowywanie zdjęć w ukrytym folderze

Google dodaje w Zdjęciach Google funkcję umożliwiającą przechowywanie zdjęć w chronionej hasłem przestrzeni w telefonie. Te zdjęcia nie pojawią się podczas przewijania obrazów w aplikacji. Najpierw pojawi się ona w telefonach Google Pixel, a na kolejnych urządzeniach z Androidem „do końca roku”.

Zdjęcia Google

9. Google pozwoli zmienić hasło do stron przez menedżera haseł

Firma Google ogłosiła, że ​​dodaje sposób zmiany zapisanego hasła do witryny internetowej bezpośrednio z poziomu menedżera haseł Google. Funkcja jest stopniowo wprowadzana do Chrome’a na Androida w Stanach Zjednoczonych i będzie szeroko dostępna w nadchodzących miesiącach.

10. Narzędzie AR Live View w Mapach Google

Google wprowadza pewne zmiany w Mapach Google, w tym nowe funkcje narzędzia do rozszerzonej rzeczywistości Live View. Dodaje również funkcje, aby mapy były bardziej pouczające, np. pokazywały restauracje o różnych porach dnia, wskazywały lokalne punkty orientacyjne, jeśli odwiedzasz nowe miasto, czy informacje, jak ruchliwy jest dany obszar.

Nowości w Mapach Google

11. Dane do uczenia maszynowego w bezpiecznym Sandboksie

Google dodaje do Androida szereg funkcji związanych z prywatnością, w tym piaskownicę w systemie Android, prywatny rdzeń obliczeniowy, który będzie bezpiecznie przechowywać dane używane do uczenia maszynowego.

12. Trzy miliardy aktywnych urządzeń z systemem Android na całym świecie

Google ogłosiło, że jest obecnie działa ponad 3 miliardy aktywnych urządzeń z Androidem. To dużo!

13. Otwieranie samochodu za pomocą telefonu z Androidem

Google pozwoli „wybranym telefonom Pixel i Samsung Galaxy” działać jako cyfrowe kluczyki samochodowe począwszy od Androida 12. Ta funkcja obsługuje UWB i NFC, chociaż BMW jest jedynym producentem samochodów, który do tej pory potwierdził, że obsługuje cyfrowy kluczyk samochodowy z Androidem.

14. Nowe narzędzie zdrowotne do „badania” skóry za pomocą aparatu smartfona

Google ujawniło nowe narzędzie zdrowotne, które pozwala zrobić zdjęcie problematycznego obszaru skóry, aby poznać wstępna diagnozę na podstawie typu skóry i objawów. Firma zamierza w tym roku uruchomić program pilotażowy tego narzędzia.

Rozpoznawanie chorób skóry smartfonem

źródło: Google | The Verge