Bezstratny dźwięk w Apple Music bez dodatkowych kosztów!

Firma Apple ogłosiła, że ​​od przyszłego miesiąca dodaje kilka nowych funkcji do usługi Apple Music – w tym dźwięk przestrzenny z obsługą Dolby Atmos, a także bezstratne audio.

Dźwięk przestrzenny (Dolby Atmos) i bezstratne przesyłanie muzyki (Lossless) w Apple Music
Dźwięk przestrzenny (Dolby Atmos) i bezstratne przesyłanie muzyki (Lossless) w Apple Music

Spotify ogłosiło niedawno nowy plan subskrypcji z bezstratnymi plikami audio w jakości CD. Ale Spotify HiFi nie jest samo w sobie zawarte w Spotify Premium. Będziesz musiał zapłacić trochę więcej pieniędzy, aby przesyłać strumieniowo bezstratny dźwięk w tej usłudze. Ceny nie zostały jeszcze ujawnione.

Zobacz także: Apple może niedługo ogłosić Apple Music HiFi i AirPods 3. generacji

Posunięcie firmy Apple jest nieco inne, ponieważ bezstratny dźwięk zostanie uwzględniony w podstawowym planie subskrypcji Apple Music. Za 24,99 zł miesięcznie będziesz mógł wybierać między różnymi ustawieniami jakości dźwięku. Domyślnie Apple i inne usługi przesyłania strumieniowego kompresują pliki audio, dzięki czemu nie wymagają dużej przepustowości.

Możesz także wybrać bezstratne przesyłanie strumieniowe w jakości CD – 16 bitów przy 44,1 kHz. W takim przypadku otrzymasz bezstratne pliki audio. Apple używa własnego bezstratnego formatu audio (ALAC, Apple Lossless Audio Codec). Ale to nie powinno mieć wpływu, ponieważ pliki FLAC, WAV lub ALAC brzmią dokładnie tak samo – to bezstratny dźwięk.

Jeśli masz naprawdę nieograniczony plan mobilny, możesz nawet wybrać 24 bity przy 48 kHz lub 24 bity przy 192 kHz. W takim przypadku średnia waga utworu powinna wynosić około 250 MB – tak, to dużo bajtów. Apple twierdzi, że musisz użyć zewnętrznego konwertera cyfrowo-analogowego USB, aby skorzystać z bezstratnej warstwy o wysokiej rozdzielczości. Podłączenie słuchawek do iPhone’a nie spowoduje przerwania pracy.

Cała biblioteka Apple Music zawierająca 75 milionów utworów będzie dostępna w formie dźwięku bezstratnego. Dystrybutorzy muzyki już przesyłają bezstratne pliki audio, gdy przesyłają utwór do usług przesyłania strumieniowego. Dodanie bezstratnego dźwięku polega w zasadzie na udostępnieniu tych plików użytkownikom końcowym.

Dolby Atmos i Lossless w usłudze Apple Music (oznaczenia w aplikacji na iPhonie)
Dolby Atmos i Lossless w usłudze Apple Music (oznaczenia w aplikacji na iPhonie)

Jeśli chodzi o dźwięk przestrzenny, będzie on domyślnie włączony na sprzęcie obsługującym Dolby Atmos, takim jak słuchawki AirPods i Beats z układem H1 lub W1. Najnowsze modele iPhone’a, iPada i Maca obsługują również Dolby Atmos. Ale wygląda na to, że piosenki muszą zostać zremasterowane specjalnie pod Dolby Atmos.

Początkowo tylko „tysiące piosenek” będzie obsługiwać dźwięk przestrzenny. Beda to utwory takich artystów jak J Balvin, Gustavo Dudamel, Ariana Grande, Maroon 5, Kacey Musgraves i The Weeknd. Będziesz mógł zidentyfikować albumy w Dolby Atmos za pomocą specjalnej plakietki w interfejsie użytkownika.

źródło: Apple Newsroom