Netflix zaczyna walczyć ze współdzieleniem kont!

Serwis Netflix zaczął prosić niektórych użytkowników, którzy współdzielą jedno konto, aby założyli własne konto za darmo, aby dalej korzystać z serwisu.

Profile użytkowników serwisu Netflix

No cóż, w pewnym momencie musiało się to wydarzyć – Netflix zaczął rozprawiać się z użytkownikami udostępniającymi hasła. Posunięcie to polega na tym, że firma nazywa to testem, w którym prosi osoby korzystające z jednego konta, aby zarejestrowali się na własne konta bez całkowitego blokowania im możliwości dalszego korzystania z aktualnie udostępnionego. Po raz pierwszy test zauważony został przez The Streamable – użytkownicy Netflixa, którzy pożyczyli hasło od rodziny lub znajomego, zaczęli zauważać alert o tym, że nie mieszkają z właścicielem konta: Jeśli nie mieszkasz z właścicielem tego konta, potrzebujesz własnego konta, aby kontynuować oglądanie.

Wiadomość zawiera opcję „Dołącz za darmo przez 30 dni” lub, jeśli jesteś właścicielem, zweryfikuj konto za pomocą kodu 2FA e-mailem lub SMS-em lub „Zweryfikuj później”. Wygląda na to, że możliwe byłoby dalsze korzystanie z tego samego konta, ale nie jest jasne, jak często Netflix może prosić o weryfikację w przypadku osób, które wybiorą opcję „Zweryfikuj później”.

Streamable sowiedział się od Netflixa o zmianie, która ma na celu zapewnienie, że osoby korzystające z kont Netflix są do tego upoważnione. Jednak sformułowanie wyskakującego okienka wydaje się bardziej celowe. Wygląda na to, że test jest na razie ograniczony do urządzeń telewizyjnych. Usługa nie ściga użytkowników udostępniających hasła, stąd niektóre ankiety wskazują, że robi to 50% użytkowników Netfliksa.

Głównym sposobem, w jaki Netflix poradził sobie z tym problemem, jest ograniczenie jednoczesnego przesyłania strumieniowego w oparciu o plan, przy czym najdroższy plan premium umożliwia przesyłanie strumieniowe na 4 urządzeniach jednocześnie.

Netflix - monit o weryfikacji hasła

Jednak, jak zauważył The Streamable, dyrektor ds. produktów Netflixa Greg Peters, publicznie mówił o udostępnianiu haseł już w 2019 roku: „Nadal to monitorujemy. Dlatego przyglądamy się tej sytuacji (i szukamy) przyjaznych konsumentom sposobów na to, aby zachęcić ich do zakładania własnych kont”.

Ten test z pewnością pasuje do tej zapowiedzi, ponieważ nie zakazuje korzystania z konta użytkownikom spoza gospodarstwa domowego właściciela, ale wprowadza system zabezpieczenia, który może skłonić niektórych do wykupienia własnego planu.

Oto aktualny zapis dotyczący udostępniania konta:

Zgodnie z warunkami serwisu Netflix, konto można udostępniać tylko domownikom: „Usługa Netflix i wszelkie treści oglądane w naszym serwisie są przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego i niekomercyjnego i nie mogą być udostępniane osobom spoza Twojego gospodarstwa domowego”.

źródło: 9TO5Mac