Ile stron korzysta jeszcze z Flasha? (1/2021)

Z końcem 2020 roku nadszedł koniec ery Flasha, ale ile stron internetowych korzysta jeszcze z tej technologii?

Od dawna uważana za zagrożenie bezpieczeństwa ograniczające wydajność, jedna z technologii, która ukształtowała oblicze sieci WWW przez ostatnie dwie dekady, po cichu żegna się z nami na zawsze w tym tygodniu. We wtorek 12 stycznia 2021 roku firma Adobe oficjalnie wyciąga wtyczkę Flasha, blokując uruchamianie zawartości Flash w programie Flash Player po wycofaniu wsparcia dla niego od 31 grudnia 2020 roku.

Otwarte standardy, takie jak HTML5, WebGL i WebAssembly, przez lata nieustannie dojrzewały i służą jako realne alternatywy dla treści w technologii Flash – pisze Adobe na swojej stronie internetowej, wyjaśniając krok, który został zapowiedziany już w lipcu 2017 roku. Ponadto, główni dostawcy integrują te otwarte standardy ze swoimi przeglądarkami i wycofują większość innych wtyczek (takich jak Flash Player).

Jak pokazuje poniższy wykres (oparty na danych z W3Techs) pokazujący udział stron korzystających z Flasha, technologia ta powoli znikała z sieci w ciągu ostatnich kilku lat. Podczas gdy prawie 3 na 10 witryn korzystało z treści Flash w 2011 roku, udział ten spadł do 2,2% do stycznia 2021 roku.

Udział procentowy stron WWW korzystających z Flasha (2011-2021)
Udział procentowy stron WWW korzystających z Flasha (2011-2021)

źródło: Statista | W3Techs