Adobe oficjalnie zakończyło wsparcie dla Flasha

To koniec pewnej ery – Adobe przestało wspierać Adobe Flash –technologię, która na długo gościła w naszych przeglądarkach internetowych.

Adobe Flash 1996-2020

Wiele wydarzeń sprawiło, że rok 2020 był tak absolutnym koszmarem, do tego od 1 stycznia 2021 żegnamy się Adobe Flash i FarmVille. Koniec Flasha nadchodził od dawna. Wtyczka, która została wydana po raz pierwszy w 1996 roku i niegdyś obsługiwała szeroką gamę treści online, stała się coraz bardziej nieistotna w świecie skoncentrowanym na smartfonach: iPhone’y nigdy nie obsługiwały Flasha, a minęło już nieco ponad 10 lat, odkąd ówczesny dyrektor generalny Apple’a Steve Jobs napisał słynny list otwarty  „Thoughts on Flash” przedstawiający wady tej technologii.

Adobe planowało koniec wtyczki już w 2017 roku ogłaszając, że wycofa Flash do końca 2020 roku. Większość przeglądarek internetowych już przestała obsługiwać Flasha, a od dzisiaj firma już nie wspiera tej technologii i namawia do przekonwertowania flashowych animacji do HTML5. Chociaż jest to ostatni kamień milowy do „śmierci Flasha” to dopiero 12 stycznia 2021 roku firma zacznie blokować odtwarzanie treści Flash.

Studio Zynga ogłosiło także niedawno, że koniec Flasha oznacza również koniec słynnej gry FarmVille, ponieważ opiera się ona na wtyczce Flash.

Podobnie jak Flash, FarmVille jest swego rodzaju pozostałością po minionej epoce internetu (fakt, który sprawia, że ​​czuję się niesamowicie stary, ponieważ na początku swojej kariery wiele rzeczy robiłem we Flashu). Popularność FarmVille, wprowadzonej na rynek w 2009 roku, utorowała drogę do wzrostu popularności Zyngi i gier na Facebooku, ale zarówno Zynga, jak i gry w dużej mierze się rozwinęły i dziś korzystają z zupełnie innych technologii.

Współzałożyciel i były dyrektor generalny firmy Mark Pincus, upamiętnił tę okazję serią tweetów przedstawiających wczesny rozwój gry (zainicjowany przejęciem startupu MyMiniLife).

„FarmVille pokazało, że gra może być żywą, zawsze aktywną usługą, która może dostarczać codziennych niespodzianek i zachwytów, podobnie jak w przypadku ulubionego serialu telewizyjnego” – napisał Pincus. „Gry mogą również łączyć grupy ludzi i zbliżać je do siebie”.

I na wypadek gdyby jacyś fani FarmVille czytali tę historię, nie martw się: nadal możesz grać w FarmVille 2: Tropic Escape, FarmVille 2: Country Escape, a FarmVille 3 wciąż jest dostępne na urządzeniach mobilnych. Dzisiaj jest tylko ostatni dzień oryginalnej gry we Flashu.

źródło: TechCrunch | Adobe