Zobacz, jak NASA świętuje 20-lecie pobytu ludzi na ISS

Minęło trochę czasu, odkąd na Ziemi mieszkają wszyscy ludzie – obejrzyj celebrację NASA 20-lecia życia ludzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Logo z okazji 20. rocznicy ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ang. International Space Station – ISS)

Dzisiaj mija 20. rocznica pierwszej długoterminowej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ang. International Space Station – ISS), znanej jako Ekspedycja 1 (ang. Expedition 1). Od tamtej pory na orbicie ISS zawsze mieszkała garstka ludzi – nieustannie przebywali na orbicie ISS w przestrzeni kosmicznej. Przed tą misją większość programu lotów kosmicznych NASA obejmowała wystrzeliwanie stosunkowo szybkich, tygodniowych podróży na orbitę promem kosmicznym agencji. Ale w połowie lat 90. NASA zaczęła wysyłać swoich astronautów w kosmos na znacznie dłuższe wyprawy, aby zamieszkali na starej rosyjskiej stacji kosmicznej Mir.

Gdy Stany Zjednoczone, Rosja i ich międzynarodowi partnerzy zaczęli składać razem Międzynarodową Stację Kosmiczną, NASA zaczęła wysyłać niektórych swoich astronautów na całe miesiące, począwszy od 2000 roku — i od tego czasu na pokładzie mieszkają ludzie.

W ramach Ekspedycji 1 załoga złożona z trzech astronautów wystartowała na stację kosmiczną 31 października 2000 roku na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz. W pojeździe znajdowało się dwóch rosyjskich kosmonautów – Jurij Gidzenko i Siergiej Krikalev — oraz astronauta NASA Bill Shepherd, który dwa dni później (2 listopada) zadokował na ISS. Trio pozostało tam przez cztery i pół miesiąca do marca 2001 roku. Opuścili stację po tym, jak nowa trzyosobowa załoga przybyła na ISS na pokładzie promu kosmicznego Discovery, aby rozpocząć ponadpięciomiesięczny pobyt. Ich misja została trafnie nazwana Expedition 2.

NASA świętuje ten wielki moment wydarzeniami z astronautami przebywającymi obecnie na pokładzie ISS — częścią członków Expedition 64 — a także wirtualnym okrągłym stołem z członkami Expedition 1.

Dziś agencja kosmiczna emituje serię programów specjalnych na temat budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podkreślając badania przeprowadzone na pokładzie laboratorium w ciągu ostatnich 20 lat.

Oglądaj na żywo lub zapis streamingu, aby dowiedzieć się, jak nieprzerwanie od 2000 roku utrzymujemy ludzi 250 mil nad Ziemią!

źródło: NASA | The Verge