Alior Bank na 1. miejscu w rankingu „Bankowość zdalna” Newsweeka

Newsweek opublikował wyniki rankingu Przyjazny Bank „Newsweeka” 2020 – sprawdź, które banki miały najlepsze aplikacje mobilne.

TOP 3 banki w kategorii Bankowość zdalna rankingu Przyjazny Bank Newsweeka 2020

W kategorii „Bankowość zdalna” tegorocznego rankingu jakości Przyjazny Bank Newsweeka 2020, w której oceniane były usługi świadczone przez banki w bankowości internetowej i mobilnej, zwyciężył Alior Bank, potwierdzając swój prymat sprzed roku. W 2020 roku przewaga Alior Banku nad konkurentami była jeszcze wyraźniejsza, ponieważ oprócz najwyższej jakości usług mobilnych otrzymał od Newsweeka także najwyższe oceny w zakresie pozyskania i utrzymania klienta.

Według raportu Związku Banków Polskich, w drugim kwartale 2020 roku z bankowości przez internet aktywnie korzystało 19 mln osób. W Polsce banki prowadzą łącznie 37,6 mln rachunków indywidualnych, na których można korzystać z bankowości elektronicznej. Sam ZBP zauważa przy tym, że w zdalnych kontaktach z bankiem klienci coraz częściej korzystają ze smartfonów. W drugim kwartale tego roku z aplikacji bankowych korzystało prawie 13 mln osób – to o 3,4 mln osób więcej niż rok temu. Z tego aż 6,5 mln osób kontaktuje się z bankiem wyłącznie za pomocą aplikacji na urządzeniu mobilnym.

Ostatnie pół roku w cieniu pandemii zmusiło banki do przyspieszenia inwestycji w ten właśnie kanał komunikacji. Bankowcy dostrzegli też, że smartfon to na tyle uniwersalne i bezpieczne narzędzie, że można je wykorzystać także do uwierzytelniania użytkownika. Na przykład, żeby założyć konto, wystarczy wysłać skan dowodu osobistego i… zrobić selfie.

Konto za pomocą selfie można założyć w bankach: Alior Banku, Millennium, Pekao SA, BNP Paribas Polska, Citi Handlowym, Credit Agricole, ING Banku Śląskim, mBanku, a od niedawna także w największym polskim banku PKO BP.

Od kilku lat możemy też płacić zbliżeniowo nie tylko kartami, ale również telefonem czy inteligentnym zegarkiem. Wystarczy stokenizować kartę banku i płacić za pomocą Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay czy Fitbit Pay.

Jak podaje serwis Cashless.pl, takich transakcji mobilnych telefonem lub zegarkiem dokonuje 3,3 mln osób, a w ostatnim kwartale liczba takich płatności wzrosła do 61,3 mln, z 38,5 mln rok wcześniej.

Przyjazny Bank Newsweeka 2020 - Bankowość zdalna - ranking

Nie można zapominać o BLIKU, z którego korzystać mogą klienci niemal wszystkich banków. Z BLIKA korzysta już 5,5 mln klientów banków, którzy w 2. kwartale tego roku wykonali niemal 100 mln transakcji na sumę ponad 13 mld zł. A aż 8 mln osób odbiera natychmiastowe przelewy na telefon BLIK, robione przez aplikacje mobilną banku.

Tegorocznym zwycięzcą w kategorii „Bank dla Kowalskiego” został także Alior Bank, choć z minimalną przewagą nad PKO BP, o czym zadecydowała najwyżej oceniana jakość jego usług w zakresie bankowości mobilnej.

źródło: Newsweek Polska