Windows 10 usuwa Flasha i zapobiega ponownej instalacji

Najnowsza aktualizacja systemu operacyjnego Windows 10 całkowicie usuwa wtyczkę Flash i zapobiega jej ponownej instalacji – to toruje drogę do końca Flasha w 2021 roku.

Koniec wtyczki Flash w 2020 roku

Firma Microsoft wydała opcjonalną aktualizację, która usuwa wtyczkę Adobe Flash z systemu Windows 10 i zapobiega jej ponownej instalacji. Jednak, jak zauważył serwis Bleeping Computer, aktualizacja (KB4577586) usuwa tylko wersję Flash dołączoną do systemu Windows 10, a nie samodzielne wersje, które użytkownik sam zainstalował. Nie usuwa też Flashaa z przeglądarki internetowej Microsoft Edge ani innych przeglądarek.

Obsługa wtyczki Flash pod systemem Windows 10 oficjalnie zniknie pod koniec tego roku, bez dalszych aktualizacji dla Internet Explorera 11 i starszej (innej niż Chromium) wersji Edge. Najnowsza wersja Edge, korzystająca z silnika Google Chrome, straci wsparcie Flash w styczniu 2021 r.

Wydajemy tę aktualizację usuwania wtyczki Flash przed zakończeniem wsparcia, aby pomóc klientom przetestować i zweryfikować ich środowiska pod kątem wszelkich skutków, jakie mogą wystąpić w wyniku usunięcia Adobe Flash Playera — zauważa Microsoft.

W zeszłym miesiącu Microsoft opublikował harmonogram zakończenia Flasha, mówiąc, że narzędzie do usuwania Flasha stanie się opcjonalną aktualizacją w Windows Update na początku 2021 roku. Po kilku miesiącach stanie się zalecaną aktualizacją, a latem 2021 roku Microsoft będzie usuwał związane z Flashem elementy programistyczne, zasady grupowe i interfejsy użytkownika ze starszych przeglądarek Edge i IE11. Zostanie to zrobione poprzez zbiorcze aktualizacje w wielu wersjach systemu Windows, w tym Windows 10 i 8.1.

Przeczytaj także: To będzie definitywny koniec Flasha w 2020 roku

Google kończy również obsługę Flasha dla Chrome’a, po tym, jak w zeszłym roku zapowiedział, że finalnie nastąpi to do grudnia 2020 roku. Ponadto Adobe samo kończy rozwój Flasha w 2020 roku i wkrótce poinformuje dokładnie, jak go odinstalować.

źródło: Microsoft | Engadget