To będzie definitywny koniec Flasha w 2020 roku

Adobe oficjalnie poinformowało o tym, że przestanie dystrybuować i aktualizować wtyczkę Flash pod koniec 2020 roku – to koniec pewnej ery.

Koniec wtyczki Flash w 2020 roku

Firma Adobe poinformowała o swoich planach uśmiercenia wtyczki Flash do przeglądarek internetowych i zaprzestaniu aktualizowania oraz dystrybucji tego oprogramowania pod koniec 2020 roku, a dokładnie 31 grudnia. Firma jednocześnie zachęca twórców treści internetowych do migracji zawartości Flash na HTML5, WebGL i WebAssembly.

Otwarte standardy, takie jak HTML5, WebGL i WebAssembly w ciągu ostatnich kilku lat posiadają tak wiele funkcji, że dla pionierskiej wtyczki Flash stały się realną alternatywą dla treści w internecie. Dziś większość dostawców przeglądarek integruje w swoich programach funkcje wtyczek, czyniąc dodatki zbędnymi.

Wyeliminowanie Flasha i programu Flash Player nie powinno znacząco uderzyć w większość użytkowników, ponieważ popularne przeglądarki przestały obecnie wspierać dodatek Flash. Począwszy od macOS Sierra i Safari 10, firma Apple domyślnie wyłączyła Adobe Flash, aby skupić się na HTML-u 5, natomiast sam Flash nigdy nie był dostępny na urządzeniach mobilnych z systemem iOS. Od połowy ubiegłego roku przeglądarka Chrome 55 Google’a również zaczęła odchodzić od Flasha.

Adobe Flash Player zawsze cierpiał z powodu nieustannych krytycznych luk bezpieczeństwa, które narażały użytkowników komputerów Mac i komputerów z Windowsem na złośliwe oprogramowanie i inne zagrożenia. Dostawcy, tacy jak Microsoft i Apple, przez całe lata pracują nad poprawą zabezpieczeń.

Przed wygaśnięciem wsparcia dla wtyczki w 2020 r. firma Adobe będzie nadal wspierać program Flash dla głównych systemów operacyjnych i przeglądarek. Będą wydawane regularne aktualizacje zabezpieczeń, utrzymywanie zgodności z systemami operacyjnymi i przeglądarkami oraz w razie potrzeby będą wprowadzane nowe funkcje.

Adobe zapowiada jednak, że będzie dążyło do agresywnego zakończenia wsparcia dla starych wersji programu Flash Player.

źródło: Adobe | Apple Insider